Úterý 25. ledna 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasičský výcvik s CAS 24/25

V sobotu 5. 4. 2008 se v Čeňovicích u Benešova u Prahy pod hlavičkou OSH Benešov uskutečnil výcvik jednotek dobrovolných hasičů s CAS 24/25. Tuto akci vám přinášíme z pohledu členů zásahové jednotky SDH Čechtice.

V 8:00 hodin byla naše jednotka nastoupena v počtu 1+5 na místě, kde probíhala prezentace a kde byl zároveň start a cíl celé trasy. Celkem dorazilo 18 JSDHO celého okresu Benešov. Než se jednotlivá družstva vydala na cestu plnou různých úkolů a disciplín, musel každý člen družstva napsat test, jenž se skládal z otázek zaměřených na požární taktiku a věcné prostředky. Strojník vypracoval test z autoškoly. Poté se družstva shromáždila na místním hřišti, kde byla postavena „opičí dráha“.

Zde jsme se museli poprat s přelezem železné konstrukce, prolézt rourou od senometu, vyměnit kolo u přívěsného vozíku, rozvinout hadici, připojit ji na hydrant a opět ji svinout. Tato disciplína byla prováděna na čas a rozhodčí dbali především na správnou práci s hadicemi. Poté se již začalo vyjíždět na trasu. Při průjezdu první vesnicí byla připravena tajná disciplína v podobě dopravní nehody osobního automobilu a motocyklu. Rozhodčí hodnotili provedení první pomoci zraněné řidičce motocyklu.

Na dalším stanovišti nás čekala kontrola CAS a zápis zprávy o zásahu z předchozího stanoviště. Strojník byl podroben zkoušce ovládání čerpadla a znalosti o odvodnění CAS. Na třetí kontrole byl proveden útok s pěnou a práce s radiostanicí. Čtvrtá zastávka nás prověřila v práci s ejektorem. Nejprve byl napuštěn přistavený barel a potom jsme dopouštěli svojí CAS. Vše bylo ztíženo tím, že doplňování muselo být provedeno přes pozemní komunikaci. Použili jsme tedy přejezdové můstky, které hned prověřila projíždějící svatební kolona.

Na pátém stanovišti jsme provedli pořadovou přípravu včetně nástupu. Šestá disciplína byl požární útok do velmi příkrého kopce se zkracováním a prodlužováním proudu. Zde si nejvíce “mákl“ útočný proud. Od vystoupení z CAS až po uložení materiálu zpět do vozu nám byl měřen čas. Rozhodčí kladli důraz na správné chození podél hadic a povely. Další zkouška nás prověřila ze zásahu u ekologické havárie. Na koupališti byla simulována ropná skvrna, kterou jsme měli pomocí provizorní norné stěny z hadice C přehradit a sebrat do připraveného barelu. Tato disciplína byla úplně nová, na předchozích cvičeních zatím nebyla uskutečněna a spousta jednotek musela sahat hluboko do svých vědomostí, aby tuto zkoušku zvládli.

Na osmé zastávce byl řidič prověřen v jízdě zručnosti, což znamenalo couvání do vyhrazeného místa. Nemusím dodávat, že rozhodčí si vymysleli velmi „vypečené“ místo pro zaparkování. Poté se členové jednotky slaňovali do sklepení opuštěné budovy do hloubky cca čtyř metrů, kde vyhledali osobu s podezřením na poranění páteře a pomocí prostředků dostupných ve sklepení jí evakuovali do bezpečí. Těmito prostředky byly nosítka a dvoje dveře. Někteří se nachytali hned a použili nosítka. Další si vzali dveře, které byly lépe dosupné ale široké, což velmi zkomplikovalo evakuaci zraněného.

Poslední zkouškou bylo určování technických prostředků. Poté strojník nasedl do své CAS a odjel do cíle. Zbytek posádky se tam dostal zrychleným přesunem v plné výstroji. Cíl už byl od zastávky vzdálen pouze jeden kilometr, z čehož měl však radost jen strojník. Ostatní si sáhli až na dno svých sil. Po vyhodnocení všech disciplín a sečtení bodů následovalo vyhlášení výsledků. K naší nemalé radosti obsadila JSDH Čechtice první místo. Tréninky, cvičení a školení, které často absolvujeme, byly odměněny.

Tímto článkem bych rád poděkoval OSH Benešov, HZS ÚO Benešov, SDH Čeňovice a rozhodčím za perfektně připravenou akci, která prověřila a hlavně doplnila znalosti a dovednosti všech zúčastněných. Zároveň to byla i skvělá příležitost k setkání s kolegy a kamarády. Další moje poděkování patří členům naší jednotky za aktivní přístup k celé akci, naší fotografce slečně Suchánkové a kameramance slečně Kůželové.Pro Požáry.cz František Kletečka, JSDH Čechtice

www.hasicicechtice.cz

-wap-
Sdílet