Úterý 3. října 2023, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Jihomoravští hasiči obdrželi jako druzí v republice speciální síť pro záchranu koní

Jihomoravští profesionální hasiči jako druzí v republice převzali speciální síť určenou k záchraně koní a dalších velkých zvířat. Síť hasičům darovala veterinářka MVDr. Lýdia Čačková prostřednictvím veřejné sbírky a občanského sdružení EDUvet.cz.

Předání sítě se uskutečnilo v rámci výcviku hasičů z Libereckého kraje, kteří nedávno obdrželi stejnou síť jako první v republice. Celodenní výcvik se odehrával v areálu Školního a výcvikového zařízení HZS ČR v Brně. Hasiči při něm absolvovali teoretickou i praktickou část, při které museli řešit záchranu makety koně v životní velikosti z přichystaného výkopu.

Přečtěte siHasiči z Liberce mají jako první v ČR záchrannou síť pro koně, použít lze i pro jiná zvířata

Výcvik probíhal ve spolupráci s Veterinární záchrannou službou a účastnili se jej také dva naši příslušníci z brněnské stanice Přehrada, která se specializuje na záchranu zvířat.

Jihomoravští hasiči zasahují ročně průměrně u cca 160 událostí, kdy je nutné zachránit nějaký druh zvířete. Nejčastěji jsou to psi a kočky. Záchrana koní a dalších velkých hospodářských zvířat je spíš ojedinělá. Ročně evidujeme do 10 případů. Nicméně vzhledem k velikosti zvířete je tento typ záchrany velmi náročný a složitý.

Nová síť má tyto zásahy zjednodušit a eliminovat rizika poranění zachraňovaných zvířat.

Jaroslav Mikoška
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kra­je
Sdílet