Pátek 30. července 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dva speciálně vycvičené jezevčíky zachraňovali hasiči na Opavsku, uvízli v liščí noře

Značně neobvyklý a náročný zásah mají za sebou hasiči z opavské stanice HZS Moravskoslezského kraje. Dnes dopoledne byl před ně postaven náročný úkol, a to pokusit se zachránit dva cvičené jezevčíky – norníky, kteří uvízli v liščí noře v Opavské místní části Kateřinky a jejich majitelé si ani s pomocí kolegů a kamarádů nedokázali poradit s jejich zachráněním.

Operační středisko HZS MSK bylo požádáno již značně unavenými majiteli psů (myslivci) o pomoc s jejich záchranou 25. 12. 2015 v 9:47 hodin. Na místo byla vyslána osádka I. výjezdového vozidla ze stanice HZS MSK v Opavě.

Jak sdělil velitel zásahu, po příjezdu na místo od nešťastných myslivců zjistil, že již včera se pustili jejich speciálně vycvičení psi za liškou a vběhli do liščí nory. Z ní se však již nedostali ven a zkušení myslivci tak nabyli přesvědčení, že v noře uvízli.

Proto se ihned pustili do jejich záchrany, což se jim však do dneška ani s pomocí kolegů a kamarádů nepodařilo. Proto se obrátili s žádostí o pomoc na hasiče.

Velitel zásahu rozhodl o nasazení silných paží šikovných hasičů, kteří se pomocí ručních ženijních nástrojů (rýče, lopaty, krompáče apod.) pustili do dalšího odkopávání zeminy i s pomocí přítomných myslivců. Liščí nora se nacházela asi 250 metrů od nejbližší silnice v břehu u lesa.

Jelikož oblast, ve které se mohli uvízlí jezevčíci nacházet, byla značně rozsáhlá, spojil se velitel zásahu telefonicky se specialisty z USAR týmu HZS MSK. Po vylíčení situace a po poradě s nimi dva členové USAR týmu na místo dopravili speciální techniku z vybavení technického kontejneru – bioradar (červená „krabice“ na fotografiích), echolokátor a štěrbinovou kameru.

Přečtěte siUrban Search And Rescue - USAR týmy jsou připraveny pomáhat po celém světě

Po příjezdu a nasazení speciální techniky určili specialisté z USAR týmu oblast, kde by se mohli jezevčíci nacházet. Hasiči se pak pustili s pomocí myslivců do náročného kopání a odstraňování zeminy a kolem půl třetí hodiny odpolední se jim podařilo jezevčíky najít a zachránit.

Přečtěte siTechnický kontejner HZS Moravskoslezského kraje je určen především pro záchranné a vyprošťovací práce

Celý zásah se šťastným koncem zabral hasičům asi pět a půl hodiny. Myslivci tak dostali od hasičů pomyslný dárek k vánocům v podobě zachráněných čtyřnohých miláčků. Unavení, ale pozitivním koncem dobře naladění hasiči, se po ukončení zásahu vrátili zpět na svou základnu a zasedli k zaslouženému pozdnímu obědu, aby nabrali sílu pro případnou další pomoc občanům v nouzi.

kpt. Ing. Petr Holub
zastupující tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet