Úterý 27. unora 2024, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

VOCHOC uspěl s chytrým zásahovým oblekem v mezinárodním tendru, byl nejlepší z celkem 54 uchazečů

České konsorcium sdružující výzkumný tým z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni a společnosti VOCHOC, Holík International, Elitronic a Applycon zvítězilo v mezinárodním předkomerčním tendru, organizovaném v rámci projektu Smart@Fire. Na konferenci v Bruselu ve dnech 14. a 15. prosince bylo vyhlášeno jako jediné, které splnilo veškerá kritéria tendru včetně závěrečných testů.

V budově výzkumného centra RICE Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity se uskutečnila dne 19. 12. 2016 tisková konference za přítomnosti úspěšných českých zástupců. Ti porazili silnou konkurenci 54 firem z celého světa.

České konzorcium dokázalo nabídnout ty nejlepší inovativní technologie, za které jsou země jako Belgie, Francie, Německo a Velká Británie připraveny v následujících třech letech zaplatit více než 15 milionů EUR.


Máme z tohoto úspěchu radost. Chceme tím demonstrovat, že vedle našich kvalitních klasických zásahových oděvů značky GoodPRO myslíme i na budoucnost a aktivní ochranu hasiče. Věříme, že si časem naše vyvíjené inteligentní oděvy smartPRO najdou cestu i k českým hasičům. Děkujeme serveru POŽÁRY.cz za propagaci a zájem o oblek po celou dobu jeho vývoje.

dodal Jiří Koželuh, zástupce společnosti VOCHOC.

Porota ocenila především kompletnost našeho obleku, který splnil všechny technické i technologické požadavky vypsané při vyhlášení tendru. Vyzdvihla také vysokou kvalitu a profesionálnost zpracování prototypů těchto obleků,

uvedl lídr českého konsorcia Milan Baxa, jednatel firmy Applycon.

Přečtěte siServer POŽÁRY.cz představuje ve světové premiéře inteligentní zásahový oděv Vochoc SmartPRO

České konsorcium, jehož součástí byl tým z výzkumného centra RICE, se do tříletého tendru přihlásilo na podzim roku 2014 a úspěšně prošlo třemi koly výběrového řízení.

Z celkového počtu 54 uchazečů jako jediné úspěšně dokončilo finální fázi a prošlo testem na francouzském hasičském polygonu v Aix-en-Provence, kde obleky testovali hasiči z Belgie, Francie, Německa a Velké Británie. Představení unikátního chytrého hasičského obleku na závěrečné konferenci v Bruselu vzbudilo u jejích účastníků z evropských zemí velký ohlas a zájem.

Hodnotitelé ocenili i to, že v jednotlivých kolech byl právě u českého konsorcia patrný výrazný posun vpřed a že často přicházelo s dalšími novinkami a vylepšeními.

Chytrý zásahový oděv se skládá ze samotného obleku – kalhot a bundy, dále z bot a rukavic. Při závěrečné prezentaci v Bruselu jsme mohli ukázat funkčnost vzájemného propojení těchto jednotlivých částí,

dodal Baxa.

Chytrý zásahový oblek smartPRO je v současné době tím nejlepším, co bylo doposud ve světě vyvinuto a vyrobeno v oboru nositelných technologií pro hasiče. Je vybaven senzory, aktivním osvětlením, alarmem a řídicí jednotkou. Tento systém nepřetržitě monitoruje a vyhodnocuje bezpečnost prostředí, ve kterém se hasiči pohybují.

Systém sleduje nejen vlastnosti prostředí, tedy teplotu, vlhkost, přítomnost toxických plynů či lokalizaci hasiče uvnitř objektu, ale monitoruje i důležité tělesné funkce zasahujících osob,

popisuje vedoucí výzkumného týmu Aleš Hamáček.

Senzory se nacházejí nejen v samotném obleku, ale také v obuvi a v rukavicích. Například polohu hasiče sledují pohybové senzory jako akcelerometr, gyroskop a magnetometr, které jsou umístěné na jeho botě. K předávání informací využívá i rukavice, které dokáží změřit teplotu vzdálených předmětů.

Jako první si v přímé akci oblek vyzkoušeli hasiči z požární stanice Plzeň-Košutka. Jeho hlavní předností je možnost kontroly okolního nebezpečného prostředí bez nutnosti ovládání různých detekčních přístrojů. Velkou výhodou je přenos těchto výstupů v reálném čase do velitelského tabletu.

Velitel tak má přehled nejen o prostředí, ve kterém se hasič pohybuje, ale hlavně o jeho pozici a aktuální kondici. Zároveň může podle aktuálních dat operativně měnit rozhodnutí a nasazovat další síly a prostředky u zásahu,

pochvaluje si velitel stanice Michal Pathy.

Řešení chytré rukavice s integrovaným systémem pro dálkové měření teploty shledáváme jako velice užitečné. Za nás je okamžitě použitelná a máme o ní eminentní zájem. Rukavice bude velmi přínosná nejen na tréninku v hasičském polygonu, ale hlavně v reálném zásahu,

dodává Vincent Duboi z francouzské stanice v Miramas.

Sdílet