Sobota 25. března 2023, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

31. březen roku 2017 byl poslední směnou podporučíka Jiřího Procházky, 25 let sloužil v Mělníku

V pátek 31. března 2017 se uzavřela profesionální kariéra mělnického velitele směny C ppor. Jiřího Procházky – kariéra, která trvala rovné čtvrtstoletí.

Jiří Procházka se narodil v roce 1967. K hasičům nastoupil 1. února 1992 na stanici v Mělníku, na pozici hasiče. Nástupní odborný výcvik vykonal v témže roce na požárním útvaru ve Spolaně Neratovice. Po dvou letech byl zařazen na pozici hasič-strojník.

V roce 1995 se stal velitelem družstva a o osm let později velitelem čety, stále na směně C. Ve své pracovní kariéře odvelel mnoho zásahů – od složitých dopravních nehod přes rozsáhlé požáry až po různé přírodní mimořádné události.

Jirka byl nekonfliktní a kamarádský a nejen ve svém pracovním životě dokázal díky svému přirozeně charismatickému a inteligentnímu jednání vždycky „své kluky“ sjednotit a nasměrovat správným směrem. I toto přimělo jeho spolupracovníky ze směny C, aby pro něj připravili nezapomenutelný okamžik na společně strávené chvíle.

Přečtěte siVíce než třicet let svého života spojil ředitel územního odboru Jindřichův Hradec s hasičinou, dnes skončil

V poslední březnový den v 7.00 hodin měl Jirka nastoupit svoji poslední směnu. Jaké to však bylo pro něj překvapení, když kolem šesté hodiny ranní přijela až před jeho rodinný dům prvovýjezdová cisterna ze stanice Mělník, aby ho na jeho poslední službu odvezla.

Jirka byl vystrojen do zásahového oděvu a převezen přes rodné město Mělník na hasičskou stanici, kde odsloužil dlouhých 25 let.

Po příjezdu na stanici mu příslušníci ze všech tří směn nastoupených před zásahovými vozidly vzdali poctu za jeho příkladnou službu. Slavnostnímu aktu velel velitel stanice Mělník mjr. Ing. Zbyněk Štajnc a slova díků a uznání zazněla i z úst ředitele územního odboru plk. Ing. Jana Pitnera, který Jirkovi poděkoval také za vedení HZS Středočeského kra­je.

Pak Jirka se slzami v očích promluvil ke „svým klukům“ z výjezdu s přáním, aby vždy dojeli v pořádku ke každému zásahu, zvládli ho, ale hlavně, aby se vždy zase všichni vrátili v pořádku zpátky na základnu.

ppor. Ing. Jan Žižka
velitel čety C
HZS Mělník
Sdílet