Neděle 12. července 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Probo

Cvičení vojenských hasičů Capable Fireman Rescuer proběhlo na vrtulníkové základně v Náměšti nad Oslavou

Práce vojenských hasičů na leteckých základnách je zaměřena především na zajištění bezpečnosti letového provozu. Zejména pak na vyproštění posádek a cestujících při nouzovém přistání nebo letecké nehodě a likvidaci požáru.

Z tohoto důvodu se vojenští hasiči a letecké osádky několikrát během roku teoreticky i prakticky školí na situace, ve kterých jde o život.

Hasiči v součinnosti s leteckým personálem během těchto školení probírají rozmístění jednotlivých agregátů v letadle, upřesnění míst, kde lze provést nouzový vstup do vrtulníku a letounu a soubor protipožárních opatření.

A právě tyto činnosti byly hlavní náplní druhého turnusu z cyklu cvičení s názvem Capable Fireman and Rescuer-Airport 2019, které se na vrtulníkové základně v Náměšti nad Oslavou odehrálo ve středu 10. dubna 2019 a kterého se zúčastnila více jak stovka hasičů.

Kromě hasičů AČR se s procedurami zásahu při haváriích vojenské letecké techniky provozované v české armádě přijeli seznámit také příslušníci Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, dále pak hasiči z Letiště Brno a Letiště Václava Havla Praha.

Přečtěte siCvičení vojenských hasičů Capable Fireman & Rescuer 2018 proběhlo v prostoru Vojenského újezdu Boletice

Aby mohli hasiči efektivně zasáhnout v případě vzniklé nehody jakéhokoli typu letecké techniky Vzdušných sil Armády České republiky, musí dokonale znát procedury zásahu a nebezpečné konstrukční prvky každého letadla provozovaného českou armádou.

Proto se do Náměště sjeli hasiči AČR. Rovněž se na vrtulníkovou základnu přesunula i letecká technika, konkrétně stíhací letouny JAS-39 Gripen a L-159 ALCA z 21. základny taktického letectva z Čáslavi, z kbelského letiště přilétl letoun L-410.

Z domovské základny byly pro hasiče připraveny oba typy vrtulníků Mi-24/35 a M-171Š,

přiblížil průběh cvičení velitel vojenské hasičské jednotky 22. základny vrtulníkového letectva kapitán Jaroslav Schad.

Přečtěte siCvičení Capable Fireman and Rescuer ve Kbelích seznamovalo hasiče ze všech leteckých základen s konstrukcí letadel

Podplukovník Ladislav Krech ze Sekce podpory Ministerstva obrany, který má v kompetenci přípravu hasičů v Armádě České republiky, uvedl, že všichni účastníci cvičení pozitivně hodnotili vysokou odbornou připravenost leteckého personálu a vojenských hasičů z 22. základny vrtulníkového letectva pro případ zásahu u letecké havárie.

Zároveň všem poděkoval za účast a vyzdvihl dobrou organizaci výcviku.

Sdílet
Banner MEVA OK