Sobota 23. září 2023, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Lezci z HZS Královéhradeckého kraje cvičili na Slovensku i součinnost s leteckými záchranáři

Osm hasičů-lezců z HZS Královéhradeckého kraje se připojilo k součinnostnímu výcviku lezců ve výcvikovém prostoru ve slovenské Lešti. Výcvik se uskutečnil ve dnech 10. až 13. června 2019.

Hasiči se společně s kolegy ze Slovenska věnovali nácviku záchranných prací za pomoci lezecké techniky. Vyzkoušeli si tak záchranu z budov, ale i z těžko přístupného terénu jako jsou skály nebo systém Via Ferrata.

V rámci výcviku měli příslušníci dále možnost vyzkoušet si komunikaci s helikoptérou a součinnost s leteckými záchranáři, včetně nácviku kompletní komunikace signály s vrtulníkem a jeho navádění.

Celý výcvik se konal v duchu komplexního zadání, jako je například slanění, zajištění osoby do evakuačního prostředku a vytažení na přístupné místo, odkud může být raněná osoba dále transportována za pomoci helikoptéry.

Poslední den výcviku představili lezci z HZS KHK slovenským kolegům vytažení osoby systémem protiváha, a to jak po plášti budovy, tak i výtahovou šachtou.

Následující týden navštívilo na oplátku 13 hasičů-lezců z HaZZ SK Českou republiku, kde zavítali na Učiliště požární ochrany ve velkém Poříčí. Zde si mimo jiné prohlédli a sami vyzkoušeli nový unikátní lezecký polygon.

Přečtěte siVe Velkém Poříčí vyrostl unikátní lezecký polygon, druhý takový v Evropě nenajdete
Martina Götzová
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet