Sobota 25. března 2023, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Mezinárodní konference v Ostravě pojednávala o překážkách při záchraně osob ze sutin

Osm desítek odborníků z řad hasičů, univerzit a záchranných složek z ČR, Polska, Slovenska a Itálie se zúčastnilo čtvrteční (28. 11. 2019) mezinárodní konference v Ostravě, zaměřené na zvýšení efektivity nasazení záchranářů při událostech spojených s vyhledáváním a záchranou osob v sutinách, například po zemětřesení.

Konferenci spoluorganizoval Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Hlavní řečníci pocházejí z Itálie (mj. z hasičského sboru města Pisa), kde ročně naměří až kolem 23 tisíc zemětřesení různé síly a dopadu na zdejší obyvatelstvo.

Ostravská akce na závěr dvouletého projektu EASeR (Enhancing Assessment in Search and Rescue – Zvýšení efektivity prvotního průzkumu při vyhledávání a záchraně osob), spojeného mj. s velkým cvičením na Sicílii (účast Itálie, ČR, Polsko), se zaměřila na překážky (tzv. bariérový efekt), které brání rychlejšímu vyhledávání a záchraně osob, mezi nimi nepříznivé počasí (například těžký sníh, zaváté přístupové cesty), špatný stav silnic, navíc ucpaných vozidly a prchajícím obyvatelstvem ve stresu a panice, nedostatek informací. Pomoc těm nejpotřebnějším v závalech mnohdy brzdí také lidé na silnici, žádající záchranáře o pomoc.

Vedle toho se odborníci zabývali také možnostmi nasazení dronů, armádních a jiných vrtulníků při záchraně zasypaných a zavalených osob, a využití dalších nových technologií, například vyhledávacích programů.

V poslední části konference v hotelu Quality příslušníci HZS MSK představili svůj plně funkční specializovaný odřad USAR (Urban Search and Rescue), zaměřený právě na vyhledávání a záchranu osob ze sutin. Účastnil se již mnoha mezinárodních cvičení v zahraničí, včetně zmíněného na Sicílii. Své zkušenosti využíval dosud hlavně při zásazích na území ČR a Moravskoslezské­ho kraje.

Přečtěte siUrban Search And Rescue - USAR týmy jsou připraveny pomáhat po celém světě

Účastníci konference měli již ve středu několik pracovních setkání, prohlédli si centrální hasičskou stanici HZS MSK v Ostravě-Zábřehu a Integrované bezpečnostní centrum (IBC) Moravskoslezského kraje v centru Ostravy, kam se mj. do jednoho velkého sálu s operátory složek integrovaného záchranného systému sbíhají všechny důležité tísňové linky. Zahraniční návštěvníci projevili o činnost IBC a zkušenosti zdejších operátorů velký zájem.

Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet