Sobota 1. října 2022, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasičští lezci z Ostravy a Bruntálu cvičili na lanovce v Karlově pod Pradědem záchranu osob

Vždy desítka profesionálních hasičů-lezců z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) se během uplynulého pracovního týdne zapojila natřikrát do společného cvičení ostravského a bruntálského lezeckého týmu se záchranou osob na lanovce u sjezdovky v Karlově pod Pradědem (okres Bruntál).

Během tří dopoledních zaměstnání se tak zde vystřídali lezečtí specialisté ze všech tří hasičských směn, tedy A, B a C.

Vedle tréninku záchrany osob z lanovky u sjezdovek ve skiareálu Karlov se hasiči-lezci ze stanic HZS MSK Bruntál a Ostrava-Poruba seznámili s dalšími lanovými drahami v okolí – například v lyžařských areálech Klobouk a Kopřivná.

Již od roku 1990 jsou vybraní příslušníci HZS MSK speciálně vybavováni a školeni pro provádění záchranných prací ve výšce a nad volnou hloubkou pomocí lanové techniky. Tito hasiči-lezci jsou nasazováni v situacích, kdy je provedení záchrany nad rámec možností „běžné“ hasičské jednotky, například paraglidistů, končících svůj nepovedený let na vysokých stromech.

Přečtěte siMercedes-Benz Sprinter pro lezecké družstvo HZS Moravskoslezského kraje nahradil dosluhující Mitsubishi

Do týmu se vybírají příslušníci s nadprůměrnou odolností proti stresu a zároveň jde o nejzkušenější záchranáře s rozsáhlými znalostmi provádění lanových technik. Důraz je kladen na schopnost samostatné činnosti a rozhodování i ve vypjatých a krizových situacích.

V současné době je z celkového počtu 759 výjezdových hasičů HZS MSK zařazeno celkem 91 příslušníků jako hasiči-lezci, a tito jsou dislokováni v 6 lezeckých skupinách, po jedné v každém okrese kraje, připravených pomoci lidem 24 hodin denně.

Celkem 19 příslušníků hasičů-lezců lezeckého družstva, dislokovaného na stanici HZS MSK Ostrava-Poruba, je navíc vybaveno a připraveno pro záchranné práce pomocí lanové techniky a vrtulníku, mají tedy specializaci leteckého záchranáře.

V současné době naši letečtí záchranáři spolupracují s Leteckou službou Policie České republiky a jejím vrtulníkem Bell 412 EP.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet