Pondělí 26. září 2022, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Ostravští hasiči zachránili krávu z hluboké jímky, pro upevnění kladky provrtali strop

Tři jednotky hasičů zachraňovaly ve středu 16. 12. 2020 dopoledne v Ostravě-Nové Bělé čtyřsetkilogramovou krávu, která se uvnitř chléva propadla zakrývacími plechy do téměř tři metry hluboké betonové jímky, částečně naplněné vodou.

Hasiči ji bez zranění vytáhli ven zhruba během hodiny pomocí speciálního popruhu pro velká zvířata na laně a kovové kladky, upevněné přes provrtaný strop.

Majitel požádal o pomoc hasiče ve středu krátce před osmou hodinou ranní. Do Ječmínkovy ulice vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Zábřeh a Přívoz, která se specializuje na záchranu zvířat, společně s nimi jednotka dobrovolných hasičů ze Staré Bělé.

Těžká kráva v nejlepších letech stála v hluboké betonové jímce uvnitř chléva, kolem ní několik kusů plechové střešní krytiny, kterou propadla a kterou hasiči ihned odtáhli na dvorek.

Přečtěte siKontejner Paratech moravskoslezských hasičů je svým vybavením unikátní, vozí prostředky k zabezpečení staticky narušených staveb

Pod kravičkou, která stála poměrně v klidu asi půl metru ve vodě, postupně protáhli hasiči několik spojených popruhů (v jednom), sloužících k záchraně těžkých zvířat.

Protože v úzkém chlévě nešlo postavit dostatečně vysokou trojnožku k vyproštění krávy, šikovní hasiči našli jiné řešení – stropem nad přízemní částí chléva provrtali otvor, kde zavěsili kladku přes dva dlouhé dřevěné hranoly (vodorovně položené z obou stran na kovovou výztuž stropu – na tzv. „íčka“) a celý popruhový systém nasadili na kovové lano s hákem. Pak pomalu a šetrně vytahovali nebohé zvíře nahoru a svalili jej na volnou plochu vedle otvoru, jak jim radil i majitel.

Přečtěte siOstravští hasiči nahrazují dosluhující Econicy, ve městě budou nově jezdit Scanie se zvýšenou kabinou pro mužstvo

Po chvíli se – za asistence kladky s lanem i majitele – kráva v klidu zvedla na všechny čtyři nohy a nechala se jím odvést na své oblíbené místo ve chlévě, kde začala spokojeně přežvykovat. Vděčný majitel hasičům děkoval.

I když byli všichni hasiči, kteří se dostali do styku se zachraňovanou kravičkou, řádně „vystříkáni“ proudem vody z hasičské cisterny, doufám, že některý z nich přece jen neskončil jako vojín Šlapetka ve známém českém filmu s Jiřím Langmajerem…

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet