Čtvrtek 7. listopadu 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Největší riziko požáru dopravních prostředků na elektropohon hrozí při nabíjení, hoří především kola a koloběžky

S tím, jak stoupá počet dopravních prostředků na elektropohon v běžném provozu, stoupá samozřejmě i počet jejich požárů. Zatímco v roce 2019 Hasičský záchranný sbor vyjel pouze ke třem případům požárů zařízení s elektropohonem (elektrokoloběžky, elektrokola, elektromobily apod.), v roce 2023 už řešil takových požárů 94.

Drtivá většina z nich se týkala elektrokoloběžek, elektrokol a dalších menších zařízení, elektrovozidel v loňském roce hořelo 7, hybridních vozidel 8. Největší nebezpečí, že požár vznikne, nehrozí při běžném provozu, ale při nabíjení.

S požáry elektroaut se hasiči samozřejmě setkávají v rámci běžné zásahové činnosti, ať už při dopravních nehodách nebo při jiných mimořádných událostech. Dokud není požárem zasažená baterie, probíhá zásah prakticky stejně jako u vozidel s konvenčním pohonem a požár je možné uhasit během minut. Jestliže ale požár baterii nějakým způsobem zasáhne, je hašení komplikovanější.

Přečtěte siFirma KOBIT vyrobila v rámci vývoje prototyp rychlého zásahové automobilu Atenta pro hašení elektromobilů na šestikolovém podvozku Toyota Hilux

Chemická reakce v baterii totiž probíhá i po prvním uhašení viditelného plamene (hoření plastových krytů apod.). Jinak řečeno, bateriové články hoří nadále i uvnitř baterie bez přístupu kyslíku, a může tedy dojít k jejímu opětovnému rozhořívání a vzniku požáru.

Pokud se hořící elektroauto nachází na volném prostranství, hasiči je mohou ponořit do vodní lázně do kontejneru pro hašení. V případech, že se elektromobil nachází například v garáži, je třeba aplikovat alternativní postup: prvotní zásah pomocí zařízení s řezacím vodním paprskem.

Rok 2023 „vyhrála“ u hasičů nafta, 813 požárů je nejvíce ze sledovaných typů, aut na benzín hořelo 766. LPG je v tomto roce zastoupeno 73 případy.

První polovina roku 2024 zatím směřuje k podobnému trendu. Nejvíce hořelo vozidel na naftu – celkem 403. Benzínových bylo 347 a vozidel na LPG 46.

HZS ČR teprve od roku 2023 rozděluje na kategorie „Elektrovozidla“ (elektromobil, sklad baterií určených do elektromobilů či zařízení určená pro nabíjení elektrovozidel) a „Bateriový pohon“ (dopravní prostředky částečně nebo plně poháněné bateriovým systémem: e-kolo, e-koloběžka, e-motocykl, apod., případně samostatný akumulátor určený pro jejich provoz).

Od ledna do srpna roku 2024 řešili hasiči 63 požáru vozidel na bateriový pohon (79 v roce 2023) a 8 požárů elektromobilů (7 o rok dříve).

To je speciální zařízení pro řezání a hašení, které umí s pomocí silného proudu vody s příměsí abraziva proříznout i silné materiály, třeba různě silné stěny, pláště budov nebo střechy. Vodním paprskem hasiči do obalu baterie udělají otvor a baterii pak mohou hasit napřímo.

Vozidlo je ale třeba i tak vždy z garáží vytáhnout, kontrolovat termokamerou a následně ho preventivně ponořit do kontejneru pro hašení. Po ochlazování by měl elektromobil být umístěn na karanténní plochu, kde nebude v případě opětovného zahoření nic v okolí ohroženo. Kontaminovaná voda z vodní lázně se vždy musí ekologicky zlikvidovat.

Bezpečné nabíjení je klíčové

Pokud má uživatel pocit, že se s vozem v oblasti baterie děje něco nestandardního (nárůst teploty, signalizace kontrolních světel, zápach), měl by jej okamžitě nechat zkontrolovat v servisu. Pokud už z baterie unikají nějaké zplodiny hoření, je nutné ihned přivolat hasiče.

Přečtěte siVyprošťovací automobil Toyota Hilux pražských hasičů je vybaven odtahovými brýlemi Omars

Doporučujeme u elektromobilů nepodceňovat pravidelnou autorizovanou kontrolu a údržbu, která spočívá i v pravidelné aktualizaci softwaru. Aktuální softwarový systém může v některých případech včas upozornit na závadu, provést odpojení baterie, případně o možné závadě na dálku informovat uživatele vozidla.

Drtivá většina požárů ale vzniká během nabíjení kvůli technické závadě. K nabíjení je proto třeba vždy používat pouze certifikované dedikované nabíjecí zařízení (tj. nabíjení definované, řízené, kontrolované, například tzv. wallbox) a postupovat v souladu s instrukcemi od výrobce elektromobilu.

Požadavek dedikovaného nabíjení (spolu s požadavkem vypínání energie v prostoru, kde se dobíjecí body nacházejí), proto hasiči žádali zahrnout také do připravované normy ČSN 33 2130 ed. 4 Elektrické instalace nízkého napětí – Vnitřní elektrické rozvody.

Přečtěte siGaráže budou mít nové podmínky požární bezpečnosti, nejen pro vozidla s alternativními druhy pohonů

Podmínky požární bezpečnosti ve vztahu k vozidlům s alternativními druhy pohonů, včetně vozidel s elektrickým pohonem, obsahuje také připravovaná novely vyhlášky o technických podmínkách požární ochrany staveb a související připravovaná norma na provedení garáží (ČSN 73 0838 Požární bezpečnost staveb – Garáže.) Vyhláška je nyní před legislativním procesem a její účinnost hasiči očekávají ještě v roce 2025.

MgA. Klára Ochmanová
tisková mluvčí
MV – generální ředitelství HZS ČR
Sdílet