Úterý 5. července 2022, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

HZS MSK na Dnech NATO s povodňovou technikou i záchranářským robotem

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) je již tradičním účastníkem i dlouholetým spoluorganizátorem Dnů NATO na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově (okres Nový Jičín). O nadcházejícím víkendu (24. a 25. 9. 2011) se desetitisícům návštěvníků představí hlavně s povodňovou technikou a vybavením a také s dálkově ovládaným záchranářským robotem Hardy. Především pro děti tu budou připraveny soutěže ve stanu preventivně výchovné činnosti.

HZS MSK klade v posledních letech důraz na vybavenost a připravenost svých profesionálních hasičů pro případ záchrany na vodě, především u povodní. Je společně s kolegy z Velké Británie a Nizozemska zařazen do mezinárodních sil, které mohou již dnes pomáhat i při povodních v zahraničí. Na letiště přiveze nafukovací a hliníkové čluny, kontejner s lodním vybavením i ukázky další vodní a povodňové techniky a vybavení každého hasiče-vodního záchranáře.

Nebude tu chybět vyprošťovací speciál Mercedes Bizon, který v posledních letech prokázat věrné služby zvláště při odstraňování následků dopravních nehod, stejně jako novější, ale podobně využívaný těžký automobilový jeřáb Demag s nosností až 60 tun. Vedle nich bude stát i automobilová plošina s dosahem až 44 metrů AP 44 na podvozku Mercedes Econic.

Malí i velcí zájemci si mohou prohlédnout i unikátní mobilní operační středisko HZS MSK, vybavené moderními komunikačními technologiemi, které umožňuje kvalitní spojení mezi místem zásahu (požáru, nehody, havárie…), kam dojede, a kamenným operačním střediskem v centru Ostravy.

Jako bonbónek si moravskoslezští hasiči připravili záchranářského robota Hardy, který může při řízení na dálku manipulovat s tlakovými lahvemi a jinými předměty až do hmotnosti 380 kg. Systém stereovize a čidel mu umožňuje například mapovat rozsah požáru a havárií v průmyslových halách. Nechybí mu ani proudnice s dálkovým ovládáním průtoku a vlastní chlazení pomocí trysek.

Součástí expozice hasičů bude letos stan – stánek preventivně výchovné činnosti, který HZS MSK vybavil ve spolupráci s Českou asociací hasičských důstojníků (ČAHD). Návštěvníci si zde budou moci vyzkoušet zásahové vybavení hasičů a děti otestovat zábavnou formou své znalosti z požární ochrany i z činnosti složek integrovaného záchranného systému (IZS).

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet