ČERVENÝ KOHOUT 2013: První den konference jsme sledovali online
V úterý a středu 19. – 20. března 2013 jsme přítomni na konferenci Červený kohout, která se již tradičně koná v Hluboké nad Vltavou.

Oba dva dny budeme odborný program sledovat online zpravodajstvím. Nesledujeme detailně program, od toho jsou samozřejmě účastníci konference, pouze aktuálně přibližujeme dění v sále. Citace nejsou doslovné.
19.03.2013
09:00: Vše se schyluje k oficiálnímu zahájení 16. ročníku konference Červený kohout. Odborné přednášky by měly dnes trvat až do 17:30.
09:15: Konference byla zahájena, probíhá přivítání významných hostů.
09:20: Tomáš Jirsa, starosta Hluboké nad Vltavou, přivítal všechny přítomné. Díle představuje projekt „přístav“, ten by měl mít stání pro třiasedmdesát menších lodí a jedno pro velké výletní plavidlo.
09:21: Slova se dále ujal ředitel HZS Jihočeského kraje Lubomír Bureš a popřál účastníkům dva krásné konferenční dny.
09:30: Náměstek generálního ředitele HZS ČR Miloš Svoboda oficiálně zahájil konferenci. Připomněl úsporná opatření, která HZS ČR v loňském roce musel zavést a přítomné také nalákal na aktuální číslo časopisu 112.

09:35: První přednášející je Ing. Petr Chytrý z HZS Ústeckého kraje, hovoří na téma „Certifikát autorizovaného inspektora a požární bezpečnost staveb – poznatky z praxe“.
09:45: „HZS je dotčeným orgánem státní správy na úseku požární ochrany. Vykonává také státní požární dozor.“
09:52: Z praxe byla zmíněna například stavba Hobby Marketu v Brně a dále několik objektů z Ústeckého kraje.

10:00: Několik problémů bylo novými zákony odstraněno, několik jich ale zůstalo nadále.
10:05: Druhou přednášku zahájil Jiří Kutáč, nezávislý soudní znalec a zástupce firmy DEHN + SÖHNE GmbH + Co.KG., na téma „Jímače ESE dle platné legislativy ČR – rozbor mimořádných událostí souvisejících s těmito jímači“.

10:12: Špatně namontované hromosvody jsou neustálým problémem. Například ve stacionáři, kde jsou pacienti připojeni na přístroje a na střeše je propojena anténa s hromosvodem, může vzniknout velký problém.
10:19: Ideální pro otestování různých hromosvodů je umístit je na vysoké místo a jednoduše měřit počet úderů. Po osmi letech měření bylo zjištěno, že všechny údery byly do kulaté pasivní hlavice.
10:35: Následuje komerční představení firmy PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA, s.r.o.

10:45: František Konečný z VŠTE v Českých Budějovicích zahájil přednášku na téma „Novela stavebního zákona ve vztahu k požární ochraně“.
10:50 František Konečný shrnuje starší předpisy a ukazuje vybrané zákony vztahující se k problematice.
10:55 Jsou představovány podmínky pro užívání staveb a je podrobně vyložena změna při předběžném užívání a zkušebního provozu stavby.
10:58 Pan konečný upozorňuje na to, že v zákoně by měla být změna ohledně vstupu do rozestavěných budov s ohledem na HZS. Zástupce HZS totiž doposud nemůže vstupovat do rozestavěného domu
11:00 Co přinese novela stavebního zákona? Hlavní změny jsou shrnuty na webu www.stavba.tzb-info.cz
11:01: Lubor Tomanec, provozní ředitel firmy ČEVAK a.s. zahájil přednášku „Praktické zkušenosti se zásobováním požární vodou veřejnými vodovodními řady“.
11:02: Firma se stará o 5000 kilometrů vodovodní sítě, stará se tak o několik tisíc hydrantů, z nichž některé jsou bohužel „jen na okrasu“.
11:03: Zákon říká, že obec je zodpovědná za zabezpečení vody pro hašení požáru.
11:07: Firma se snaží na obce „tlačit“, aby hydrantům a zdrojům požární vody věnovaly větší pozornost.

11:10: Průměrné stáří vodovodní sítě je 55 let. Životnost je 60 – 90 let. Drtivá většina hydrantů (cca 4 na kilometr) je neudržována.
11:13: Ztráty v síti lze nejlépe odstranit výměnou potrubí, ale to je drahé. Další možností je snížit tlak ve vodovodním řadu. Ten pak ale nesplňuje požadavky na správný provoz.
11:14: Hasiči raději budou mít vytipované funkční hydranty, než mít možnost čerpat ze všech ve městě. „Vody je dost, problém je dostat ji k hasičům“.
11:16: Ve Vodňanech, před hasičskou zbrojnicí, byl zřízen výtokový stojan, ze kterého hasiči mohou cisterny plnit. Další hydranty byly předělány z podzemního na nadzemní, ke každému byla nutná stavební dokumentace.
11:17: Za poslední roky bylo zřízeno 250 hydrantů nebo odběrných míst, což není mnoho.
11:19: Zaměstnanci firmy provádí zkoušky hydrantů jednou ročně. Běžný odběr Vodňan je 40 litrů, v případě otevření hydrantu je to dalších 30 litrů a okamžitě se mění podmínky ve vodovodním řadu.

11:22: Problémem při instalaci hydrantů na chodníku je jejich nežádoucí umístění, budou překážet při úklidu sněhu atd.
11:24: Hydranty jsou odolné proti nacouvání automobilu, při poškození z nich neteče voda.
11:30: Následuje prezentace sdružení EPS na téma „Zásady řešení zateplení dle ČSN 73 0810 – Z1“.
11:46: Na téma „Fotovoltaické elektrárny – praktické poznatky pro zajištění požární bezpečnosti“ začíná přednášet Martin Ĺahký z firmy NOBILITY SOLAR PROJECTS a.s.
11:49: Jak přednášející zjistil například na diskuzi webu POŽÁRY.cz, mezi lidmi koluje mnoho mýtů a polopravd o fotovoltaice.
11:51: Základní typy fotovoltaických elektráren jsou „Off grid“ a „On grid“. Dále lze rozlišovat střešní instalace a instalace na volné ploše.
11:59: Důležité jsou preventivní kontroly, majitel by si je měl zajistit.
12:11: U některých střech může být problém s přístupem k panelům při požáru.
12:17: Poslední přednáška před obědovou pauzou je komerční představení firmy BESY CO spol. s.r.o.
12:30: Polední přestávka. Pokračování ve 14:00.
14:10: Odpolední bok přednášek zahajuje Zdeněk Hanuška z MV – GŘ HZS ČR, který naváže na jednu z předchozích přednášek, jeho téma je „Zásahy jednotek požární ochrany na fotovoltaické systémy“.
14:11: V ČR je více než 10 tisíc fotovoltaických elektráren, navzdory tomu trvalo vydání materiálů ohledně hašení dlouho, zkušeností moc není.
14:15: Požárem jsou nejvíce ohroženy kabelové rozvody.
14:17: Problémem stále je nemožnost vypnutí části rozvodu. Fotovoltaika nemusí být příčinou požáru, ale komplikuje hašení.
14:20: Pokrýt panely pěnou, či plachtou, je vysoce neefektivní a v podstatě zbytečné.
14:27: Bleskosvody se používají také jako uzemnění fotovoltaických panelů, v případě požáru tak může být kabel od bleskosvodu pod napětím a z toho vyplývá velké nebezpečí.
14:37: Každá příměs ve vodě zvyšuje vodivost.
14:38: Materiály jako bojový řád nejsou kompletní, situace je nadále sledována a materiály se budou vyvíjet.
14:39: Z publika se ozval posluchač, který oznámil, že již deset let existují systémy, které umožňují odpojit fotovoltaiku a účinně hasit.
14:44: Komerční prezentace firmy Somati system s.r.o.
14:50: Komerční prezentace firmy Trevira GmbH.
15:06: Zástupce firmy PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA, s.r.o. zahájil přednášku „Schopnost kabelových systémů zajistit trvalou dodávku elektrické energie pro požárně bezpečnostní zařízení z pohledu CENELEC“.
15:20: Přestávka.
15:35: Jozef Fedorčák z HaZZ Košického kraja hovoří na téma „Automatický systém včasného varování při lesních požárech FIRE WATCH“.
15:38: Vysoké a Nízké Tatry jsou na Slovensku oblasti, kde hrozí největší riziko lesních požárů.
15:40: Na Slovensku se používá pro monitoring lesních požárů několik druhů. Pozemní, letecký a kamerový.

15:42: Kamerové systémy jsou rozdělené ještě na infračervené, citlivé kamery, spektrometry a detektory světla. Kamery jsou osazené na věžích a komínech. Signál se přenáší do řídícího centra, kde dochází k vyhodnocení.
15:45: Pan Fedorčák hodnotí jednotlivé druhy detekcí lesních požárů, které se používají ve světě. Hovoří také o systému FIRE WATCH.
15:48: Systém FIRE WATCH v Řecku má například automatický dohled s dosahem až 30 km. Je možné ho použít jako manuální, poloautomatický nebo i plně automatický detekční systém. Dohled je možný centrálně, všechny detekční systémy jsou propojitelné do jednoho místa.
15:50: Systém FIRE WATCH je instalovaný v Severní a Jižní Americe, v Jižní Africe, v Řecku a na Slovensku. Neslouží jen jako detektor požárů, ale například i pro odhalování nelegální těžby dřeva.
15:55: Kamery jsou na Slovensku nainstalované i na stožárech mobilních operátorů. Záběr kamery je 10°. Pokud je zjištěna nežádoucí událost, kamera se automaticky zastaví a je možné provést další vyhodnocení.
15:58: Eliminace lokalit, kde je předpoklad falešné detekce, je možné vytvořit „vymaskování“ těchto lokalit tak, aby systém nedetekoval například kouř či teplo z průmyslových komínů.
16:00: Informace dokáže zabezpečit a obsloužit jeden operátor. Systém dokáže běžet 24 hodin, tedy i v noci. V zimě je potřeba zabezpečit údržbu.
16:03: Systém bude možné v budoucnu propojit se satelitním a leteckým sledováním možných vzniků ohnisek lesních požárů. Kamery jsou rozmístěné tak, aby se jejich rádius překrýval. Dle slovenských kolegů, má systém téměř 100% úspěšnost detekce.
16:10: Probíhá představení firmy GRUNA s.r.o.
16:25: Jiří Janoušek ze Společenstva kominíků České republiky začal blok přednášek „o komínech“, jeho téma je „Nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti připrovozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv v praxi“.
16:45: Dnešní poslední přednášku slyší účastníci konference z úst Ivany Nohové, její téma je „Technické požadavky a požární bezpečnost komínů v projektové dokumentaci“.
17:10: První den konference je za námi, děkujeme za sledování. Zítra pokračujeme druhým dnem.









Seriál: Červený kohout - konference

Červený kohout: Generální ředitelství HZS ČR upravilo počty operátorů tísňových linek na základě podrobné analýzy
GŘ HZS ČR vypracovalo analýzu vytíženosti jednotlivých operačních středisek HZS krajů. Meziročně počet tísňových volání roste, prokazatelně se mění v určitou denní dobu…

Červený kohout: Lesy v Česku budou mít vlastní dokumentaci zdoláváni požárů, podklady připravuje Národní lesnický institut
Klimatické změny a nárůst volnočasových aktivit v lesích způsobují vyšší počet požárů v lesních porostech. 34 % území ČR pokrývají lesy, v novele § 7 zákona 133/85 bude…

- Exkluzivně
Červený kohout: Po přednáškách k ukázkám. Nejvíc přitahuje robot Colossus
Hasičský robot Colossus představuje revoluční technologii v oblasti požární bezpečnosti a záchranných operací. Tento víceúčelový robot, vyvinutý společností Shark…

- Exkluzivně
Červený kohout: Fotovoltaika má svá specifika, problematikou se zabývá požární prevence i výjezd
Na letošním ročníku konference Červený kohout se mimo problematiky dřevostaveb řešila i fotovoltaika. A to nejen ve vztahu k požární prevenci, ale komplexně, tedy i…

- Exkluzivně
Konferenci Červený Kohout zahájil generál Daniel Miklós, rezonují dřevostavby a fotovoltaika
Tradiční a prestižní Konference Červený Kohout je opět v Českých Budějovicích. Nejvíce přednášek se týká dřevostaveb a fotovoltaiky. Připravené jsou i ukázky hasičských…

V Českých Budějovicích se uskutečnil 27. ročník prestižní odborné konference požární ochrany s mezinárodní účastí – Červený kohout
O více než stovku překonal letošní ročník odborné konference Červený kohout loňskou účast. Do přednáškového sálu hotelu Clarion v Českých Budějovicích letos zavítalo…

- ▶ Video
V Českých Budějovicích začal 26. ročník konference požární ochrany s mezinárodní účastí Červený Kohout
Dům techniky České Budějovice a Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje pořádá již 26. ročník konference požární ochrany s mezinárodní účastí Červený Kohout. Probíhá…

Konference Červený kohout je letos jubilejní, 25. ročník probíhá v Českých Budějovicích
S devátou hodinou dopolední byla 5. dubna 2022 zahájena dvoudenní konference požární ochrany s mezinárodní účastí „Červený kohout 2022“. V konferenčních prostorách…

Téměř 300 účastníků dorazilo na 24. ročník konference „Červený kohout 2021“, proběhla v Českých Budějovicích
Není v České republice mnoho odborných konferencí, které by se po mnoho let pyšnily neutuchajícím zájmem a vysokou odbornou kvalitou. Konference Červený kohout k nim…

Konference Červený kohout bude kvůli koronaviru pouze v on-line přenosu
Vážení účastníci 23. ročníku konference požární ochrany Červený kohout 2020, v souvislosti s vývojem covid situace v zemi a s ohledem na ochranu zdraví účastníků jednání…