Neděle 1. října 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Nová zásahová přilba Gallet F1 XF si říká o trofej královny mezi konkurentkami, je nejlepší Galletou všech dob

Tři měsíce jsme zkoušeli očekávanou přilbu Gallet F1 XF, která jde po celém světě právě v těchto dnech do prodeje. Připravili jsme pro vás naše dojmy, ale i celkové hodnocení dalších hasičů, kterým jsme přilbu půjčili.

V České republice byla oficiálně představena na veletrhu PYROS 2013. Firma MSA/Auer, je dlouhodobý dodavatel populárních přileb Gallet. Nová helma Gallet F1 XF je jejich nástupkyní a i ona byla vyvíjena mnoho let v úzké spolupráci s hasiči, včetně těch z České republiky.

Komfort nošení je její předností

Přilba přináší také nové prvky a komfort nošení. A právě komfort nošení přilby byl tou nejzásadnější a pozitivní změnou. Nebyl to dojem jen nás v redakci, ale potvrzovali to i hasiči, kteří měli možnost přilbu vyzkoušet.

Hlava do přilby pěkně sedne, o komfortní nošení se pak postará i nový upínací systém spolu se zadním regulačním kolečkem, ke kterému se dostanete velmi dobře. Stačí ho nastavit na vaší velikost a vše zůstane tak, jak jste si zvolili.

Otáčením kolečka se posouvá pouze zadní část, která vám celou upínací konstrukci pevně přilepí k hlavě. Polstrované pásky jsou příjemné, stejně jako polstrování na temeni hlavy. Celkově přilba sedí velmi dobře a nikde netlačí. Plastové kolečko a upínací přezka jsou výrazně žluté barvy.

Upínací systém pro masku byl vylepšen

Boční plastové úchyty pro systém kandahár jsou bytelné, částečně utopené ve skořepině. Úchyty jsou dobře nastavitelné tak, aby vám maska po nasazení seděla ideálně. Přesto jsme se v začátcích testování setkávali s horší přesností nasazování. Bylo to dáno nezvyklou celkovou šířkou přilby. Po delším zacházení jsme do rukou dostali cvik a celý postup se stal o mnoho snadnějším.

Díky novému systému vysouvání brýlí došlo k odstranění problému, kdy si zasahující hasič masku zachytil za páčku pro posouvání brýlí.

Nově máte u přilby možnost zvolit si integrovanou svítilnu

Na obou stranách přilby je prostor pro volitelnou integrovanou LED svítilnu, která má schválení dle směrnice ATEX. Slouží zejména k osvětlení pracovního prostoru hasiče (ruce, nohy, do vzdálenosti cca 10 m). Svítilna se upevňuje z vnitřní strany přilby jednoduchým „nacvaknutím“ a stejným způsobem ji lze také vyjmout, pokud by to bylo potřeba.

Zapíná se pomocí „tlačítka“ na pravé straně modulu, kde jsou rovněž umístěny 3 ks AAA baterií. Po zapnutí svítilna zabliká, informuje tak o úrovni nabití. Hmotnost svítilny je 110 g včetně baterií.

Kromě toho, že svítilna výborně osvětluje okolí hasiče, je hlavní výhodou, že při jejím připojení se nemění těžiště přilby. Ať již je přilba vybavena integrovanou LED svítilnou nebo ne, stále zde zůstává možnost připojení známé externí, a to stejným systémem, jako u předchozí verze přileb.

Testováno v extrémních podmínkách

Před testováním přilby v kontejneru došlo k výměně zlatého štítu za čirý. Chtěli jsme tak porovnat stejně vybavenou přilbu, jakou nyní nabízí konkurence. Samozřejmě, že zlatý obličejový štít poskytuje lepší ochranu a je u přilby Gallet F1 XF standardní výbavou.

Protižárový štít se vytahuje uchycením za kšilt, pak vyjede z útrob přilby. Stejně tak integrované ochranné brýle, které vytáhnete zatažením za vystouplou část, která je na pravé i levé straně.

Zde jsme se setkali i s negativní reakcí, kdy někteří hasiči upřednostňují mechanizmus bočního sklápění. Přesto se nám brýle vytahovaly dobře i v rukavicích. Oceňujeme, že je vystouplá část pro uchycení brýlí na obou stranách i pro levoruké hasiče.

Díky patentovanému systému uchycení je lze nastavit dle požadavků každého hasiče, tedy třeba dál od obličeje. Nedochází tak k jejich pocení a mlžení. Celkově méně překážejí, ve srovnání s předchůdkyní.

Celoobličejový štít zasahuje až do spodní části k bradě. Máte tak lepší pocit ochrany.

Konstrukce je zcela jiná než u předchozí verze

Skořepina testované přilby Gallet F1 XF je žlutá fluorescenční s nápadnými prolisy v zadní části. Je vyrobena z inovovaného vstřikovaného termoplastu s neomezenou životností (při provádění pravidelných revizí). V nejběžnější velikosti M je hmotnost 1450 g.

Nový tvar skořepiny umožňuje bez omezení výhled do stran (zachován zorný úhel 180°), pohled nahoru (již nepřekáží obličejový štít, jako u předchozí přilby) a záklon hlavy hasiče i s dýchacím přístrojem na zádech, díky zkosení zadní části skořepiny.

Přesto, že přilba Gallet F1 XF splňuje normu (je schválena) i bez zátylníku, dle našich informací bude do České republiky standardně dodávána včetně něj. Zátylník testované přilby je z vnější části s hliníkovým povrchem, z vnitřní nomex. Dalšími variantami jsou bavlněný zátylník, nebo tzv. Holandský límec.

Přilba je testována dle norem EN443:2008 Typ B a EN 14458. Její provedení umožňuje také umístění značení reflexními polepy tak, jak je to používáno u českých hasičů.

Zpracování přilby je na velmi vysoké úrovni

Navzdory náročnému testování v polygonu ve Zbirohu přilba vydržela vše. Hasiči jí hodnotili velmi kladně, zejména v oblasti nošení a pocitu ochrany.

Širší konstrukce zajišťuje komfortnější nošení, kdy nedochází ke kontaktu uší se stěnou přilby a zlepšuje se tak také slyšitelnost. Přesto přilba pevně drží na hlavě i díky upínacím popruhům, které jsou vedeny kolem uší pod bradu. Chybí masivnější podbradník, ale to je spíše plus, které hasiči také ocenili.

Co se týká velikosti, je přilba opravdu opticky i rozměrově větší, než její předchůdkyně. Podle dodavatele, firmy EUROFIRE, se bude vyrábět ve dvou velikostních variantách, M (52–62 cm) a L (58–65 cm). My jsme měli k dispozici variantu L.

Přilba je větší a zakrývá více povrchu hlavy, přesto odvádí vyprodukované teplo z povrchu hlavy velmi dobře. Má nižší těžiště a proto vypadá na hlavě i opticky lépe, než její předchůdkyně. U zlomku námi oslovených hasičů jsme se ale setkali i s negativním ohlasem, co se týká designu.

Celkově se nám v redakci nová přilba Gallet líbila. Zdá se, že je to nejlepší Galleta všech dob, ale bude to mít v konkurenci těžké. Čas ukáže, jak si povede v dlouhodobém používání a zda bude její cena nastavena tak, aby se dostala mezi co největší počet hasičů.

Děkujeme za zapůjčení přilby Gallet F1 XF firmě EUROFIRE.

Sdílet