Pátek 23. unora 2024, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

SDV MODEL číslo 195: Tatra 813 8×8 v barvách Civilní ochrany

Letošní rok je na našem webu zasvěcen představování jednotlivých hasičských modelů firmy SDV model. Nejinak je tomu i dnes, podrobněji se podíváme na Tatru 813 8×8 v barvách Civilní ochrany.

Firma Magirus postavila svůj žebřík na český podvozek Tatra 813 8×8 PMS „Kolos“ pro HZS hlavního města Prahy v roce 1972, téměř dva roky poté, co se vozidlo poprvé ocitlo na výkresu. Podvozek byl samozřejmě prvotně určen pro armádu – ostatně zkratka PMS znamená „pontonová mostová souprava“. Předtím, než se dostal k Magirusu, fungoval u ČSLA jako přepravník raket.


Cena prezentovaného modelu je 325 Kč. Objednat si ho můžete (pokud nevyhrajete v naší soutěži) na stránkách www.sdvmodel.cz.

SOUTĚŽ o tento model – odpovídejte do vydání následujícího člán­ku


Jakým způsobem byla odpružena verze 8×8?

odpovědi zasílejte na e-mail model@pozary.cz – ze správných (či nejbližších) odpovědí následně vylosujeme jednoho výherce, kterému nezkompletovaný model v originálním balení zašleme


Všechny představované modely jsou v měřítku 1:87, vyráběny jsou vysokotlakým vstřikováním plastu. V balení naleznete stavebnici modelu, návod k jeho sestavení, popis samotného vozidla a obtisky.

I nezkušený modelář dokáže zkompletovat model do 3 hodin (bez nástřiku). K sestavení je nutné připravit si lepidlo na modely (nejlépe s aplikátorem s jehlou), ostrý nožík, pinzetu a případně barvy. Před samotným sestavením je potřeba jednotlivé díly pečlivě odříznout od rámečků a očistit, před finálním slepením je vhodné k sobě díly nanečisto přiložit.

Model je po sestavení v barvě plastu, je ale možné jej dále stříkat. Pokud barvou nestříkáte (nebo nechcete), můžete použít barvy akrylové, tedy v čerstvém stavu ředitelné vodou. Po nanesení štětcem dobře přilnou a kryjí, po zaschnutí jsou voděodolné.


Modely jsou určeny pro osoby od 14 let, nejedná se o hračky, ale o sběratelské stavebnice. Jejich využití je jako samostatný sběratelský kousek, jsou vhodné a často také využívané jako součást dioramat.

Máte zájem o model vašeho reálného hasičského automobilu? Nic není nemožné. Základ vozidla musí být stejný jako již vyrobené modely (jednotná šablona šasi). Pokud máte zájem, vězte, že výroba je ekonomicky rentabilní od 50 kusů.

Podrobnosti lze domluvit na e-mailu sdvmodel@volny.cz nebo na telefonu 776 702 011.

Sdílet
Seriál: SDV model: Hasičská vozidla