Středa 31. května 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dalších 22 stanů s vybavením pro nouzové ubytování uprchlíků posílají hasiči na pomoc Slovinsku

Na žádost Slovinska prostřednictvím Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události Evropské komise reaguje Česká republika vysláním humanitární pomoci pro nouzové ubytování uprchlíků.

Hasičský záchranný sbor ČR poskytne ze svých zásob 22 stanů rodinného typu s výbavou. Každý ze stanů je schopen nabídnout ubytování 5 lidem. Spolu se stany posíláme také kamínka na jejich vytápění, dále 110 lehátek, spacích pytlů a dek.

Nákladní automobil s humanitární pomocí bude vyrážet dnes o půlnoci ze Školního a výcvikového zařízení HZS ČR v Brně. Míří do Lublaně, kde si pomoc převezme slovinská strana.

Dopravu zajistí 4 příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR. Konvoj bude doprovázet ještě velitelský automobil se styčným důstojníkem, příslušníkem HZS Olomouckého kraje, nprap. Ing. Jiřím Glabazňou. Ten má již zkušenosti s pomocí při odřadech při povodních v Polsku roku 2010 a povodních v Srbsku roku 2014.


Jedná se už o třetí zemi, které v poslední době Česká republika posílá humanitární pomoc v podobě zajištění nouzového ubytování pro uprchlíky. V červnu dopravili hasiči stany do Maďarska, ty byly následně ještě dovybaveny topnými soustavami.

Přečtěte siHasiči poslali 50 stanů jako pomoc Maďarsku, první červencový den roku 2015 byly předány

Dnes ráno dorazila humanitární pomoc také do chorvatského města Slavonski Brod, kde si pomoc převzal zástupce chorvatského ministerstva vnitra. Zde bude uprchlíkům sloužit 10 ks stanů s příslušenstvím.

Přečtěte siHasiči dovezou na pomoc uprchlíkům do Chorvatska stany, lehátka, spací pytle i přikrývky

Každý z těchto stanů je schopen nabídnout ubytování 15 lidem. Stan je vybaven hygienickou i tepelnou vložkou a kamny na tuhá paliva. Do Chorvatska putovalo také 150 lehátek, spacích pytlů a přikrývek.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
Ministerstvo vnitra – GŘ HZS ČR
Sdílet