Sobota 25. ledna 2020, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Partner: Nordex 970x150 Dafo OK

Tatrování ve Zbirohu přilákalo v roce 2018 více než dva tisíce návštěvníků, MISS Tatra je z Duchcova

Krásné počasí a bohatý program přilákaly v sobotu 8. září 2018 do areálu Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu více než 2 000 diváků. Ti všichni se účastnili již osmého ročníku Zbirožského hasičského tatrování.

Celou akci zahájil předseda Výboru pro bezpečnost Parlamentu České republiky pan Radek Koten a předseda Podvýboru pro HZS ČR Ing. Pavel Růžička. Soutěž MISS Tatra pak slavnostně odstartoval náměstek generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Ing. František Zadina.

Letos se do finále probojovalo 34 Tater, přičemž ta nejvzdálenější dorazila až z Broum v Moravskoslezském kraji. Volby královny mezi Tatrami v kategorii MISS Sympatie se zúčastnilo 444 hlasujících diváků. Ti jako tu nejkrásnější zvolili Tatru SDH Cheznovice.

Přečtěte siHasiči obce Cheznovice jezdí novou Tatrou Terrno, nahradila čtyřicet let starou Škodu 706

Odborná porota, která se zaměřila nejen na estetický vzhled, ale také například na to, jak se o Tatru její majitelé starají, korunovala titulem Miss Tatra 2018 krásku Sboru dobrovolných hasičů Duchcov.

Přečtěte siTatra Terrno v Duchcově byla pořízena díky Ústeckému kraji i Fondu zábrany škod

První vicemiss se stala svěřenkyně SDH Nový Rychnov a druhou vicemiss se stala Tatra reprezentující červené barvy SDH Pacov.

Přečtěte siČtyřroletové Terrno hasičů z Pacova uveze 4 600 litrů vody, do zářivě červeného odstínu je polepeno fólií

Na Tatrování a v odborné porotě nemohli chybět zástupci společnosti Tatra Trucks a.s. pan Drahomír Lošák a zástupce společnosti THT s.r.o. Polička pan Jaroslav Lorenc, kteří všem vítězným Tatrám předali krásné ceny.


Posádky Tater soutěžily již tradičně v dovednostním klání při výměně kola na Tatře 815. Do náročné soutěže se přihlásilo celkem 7 dvoučlenných posádek. Kolo na této Tatře přitom váží závratných 200 kg (pro srovnání kolo na běžném osobním automobilu váží 30 kg).

Nejrychleji to zvládli vítězové loňského ročníku: František Sadílek a Michal Král z HZS Středočeského kraje. Jejich čas byl 4 minuty a 33 sekund, což byl nový rekord soutěže.

Druzí byli profesionální hasiči z HZS Královéhradeckého kraje, Milan Rotter a Miroslav Reil s časem 4 minuty a 59 sekund a třetí místo patřilo borcům z SDH Tuchořice Petru Hrdličkovi a Václavu Pilařovi s časem 5 minut a 24 sekund.

Po celý den byl pro děti připraven bohatý doprovodný program. Děti hasily hořící hrad, hrály hasičské kuželky a luštily záhadu v muzeu. Tato rodinná hra, která pomocí šifrovaček a tajenek ukrytých v různých částech expozice dovedla soutěžící až ke ztracenému exponátu, měla obrovský úspěch jak mezi malými, tak mezi dospělými návštěvníky.

Příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR společně s kolegy z HZS Plzeňského kraje připravili dvě velmi zajímavé ukázky své práce. Tou první byl výcvik hasičů lezců a ukázka jejich práce ve výšce a druhou pak ukázka vyproštění osoby z havarovaného vozidla.

Vzhledem k tomu, že se během Tatrování vyhlašovaly výsledky soutěže o nejlepší hasičskou báseň projektu „Dávají za nás ruku do ohně“, nesl se celý den na vlnách hasičských rýmů. Každý, kdo během Tatrování nějakou básničku o hasičích složil, odnesl si krásnou hasičskou cenu.


Na ploše o rozloze 4000 m2 si mohli hasičští nadšenci prohlédnout více jak 130 exponátů historické hasičské techniky, z nichž nejstarší pochází už z poloviny 18. století.

Návštěvníci také zavítali do plně vybaveného krytu určeného pro nouzové ukrytí obyvatel a do zařízeného podzemního velitelsko-štábního pracoviště v rámci unikátní expozice ochrany obyvatelstva.

Bohatý program okořenilo vystoupení malých hasičátek – Soptíků z Němčovic. Děti přijely vlastním hasičským autem a předvedly perfektně secvičenou a okomentovanou ukázku přípravy hasičů i vlastního zdolání požáru.


Osmý ročník Zbirožského hasičského tatrování připravilo občanské sdružení Naše hasičská minulost společně s MV-generálním ředitelstvím HZS ČR, Skladovacím a opravárenským zařízením HZS ČR a Záchranným útvarem HZS ČR.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
Ministerstvo vnitra – GŘ HZS ČR
Sdílet
Banner Hagemann OK