Pondělí 16. září 2019, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Požární bezpečnost stejnokroj 970

Hasiči z Mlázovic slavnostně převzali zrekonstruovanou zbrojnici, parkují v ní dva zásahové automobily

Městečko Mlázovice dokončilo zásadní rekonstrukci zázemí pro hasiče. Díky dotaci z programu IROP odpovídá mlázovická zbrojnice náročným požadavkům dnešní doby. Slavnostní otevření proběhlo 25. května roku 2019.

V lednu roku 2018 se výjezdová jednotka SDH Mlázovice musela přestěhovat do provizorních prostor obecní garáže, kde veškerá technika a vybavení přečkaly přesně rok. Stěhování to však bylo radostné, neboť prostory původní hasičské zbrojnice si převzali stavbaři a zahájili zde realizaci projektu kompletní modernizace.

Mlázovice byly totiž úspěšné, v silné konkurenci žadatelů z celé České republiky, se svojí žádostí o dotaci na rekonstrukci hasičské zbrojnice a z Integrovaného regionálního operačního programu na tento projekt obdržely dotaci ve výši téměř 7 milionů korun, což představovalo 90 % nákladů celé akce.

Pro městečko to byla největší obdržená dotace v celé jeho historii a jen díky ní mohly proběhnout rozsáhlé stavební a ostatní práce za bezmála osm milionů korun.

Městys Mlázovice se nachází v okrese Jičín v kraji Královéhradecký. Žije zde přibližně 550 obyvatel. Místní jednotka je zařazena do kategorie JPO III.

Hasičárna z roku 1964 se již v některých ohledech blížila havarijnímu stavu (inženýrské sítě, střecha, sociálky, stav věže na hadice, apod.). Největším problémem byl ale nedostatečný prostor v garážích pro techniku. Nová výjezdová Tatra se sem nevešla na výšku, na délku ani na šířku. Ani ostatní prostředky zde neměly odpovídající prostor.

Přečtěte siV Mlázovicích na Jičínsku zaparkovala Tatra Terrno od THT, hasiči dostanou i novou zbrojnici

Připočteme-li k tomu neutěšený stav bývalého obecního bytu v 1. patře, byla kompletní rekonstrukce jedinou možností, jak dát tento obecní objekt do pořádku. Pokud by obec dotaci neobdržela, musela by stejně vynaložit několik milionů korun ze svého alespoň na nejnutnější úpravy. Přesto by to stále byly staré, nevyhovující prostory.

Jako první přišly na řadu bourací práce. K zemi se poroučela stará věž na hadice (v nové zbrojnici ji již nenaleznete, protože není potřebná), poté zmizel téměř celý objekt původních garáží. Následovaly příčky, stropy, podlahy.

V krátké době se začaly rýsovat obrysy zvětšených garáží, i vnitřní dispozice celé zbrojnice. Všechny zdi byly podřezány proti zemní vlhkosti, kterou původní stavba velmi silně trpěla.

Poté přišla na řadu střecha, nové rozvody vody, plynu, elektřiny, kanalizace či zabezpečovací systémy. Velkou proměnu objekt znamenal po výměně všech oken a dveří. Nové jsou hasičsky červené.

V průběhu léta byla vybudována sociální zařízení, sprchy, šatny, zvětšila se kuchyň. Garáž se propojila se zadními sklady. Namontována byla nová, automaticky otevíraná sekční vrata. Nyní je k dispozici prostorné stání pro velkoobjemovou cisternu a druhé menší, pro dopravní vozidlo.

V další etapě stavbaři položili nové podlahy, aplikovali nové omítky a specializovaná firma zhotovila litou podlahu z pryskyřic do garáží. Následovalo zateplení celé budovy, nová fasáda a pomalu se začaly dokončovat interiéry.

Během pár týdnů bylo instalováno nové topení (kondenzační kotel), obloženy zdi a podlahy, osazeny dveře, položena lina a mnohé další. V poslední fázi byl vybudován nový vjezd i přístupový chodník a obložen sokl.

Přečtěte siDíky podpoře Lesů ČR získali hasiči v Mlázovicích nové vybavení

Celá budova je nyní připravena také k tomu, aby posloužila v případě mimořádných situací, jako krizové centrum pro občany. Pokud dojde k přerušení dodávek elektrické energie, lze ji připojit na agregát a vše bude fungovat normálně. I když nepůjde v celé obci proud, v hasičské zbrojnici se bude topit, bude fungovat ohřev vody, světlo, dobíjení komunikačních prostředků i vše ostatní.

Alternativně může objekt sloužit jako krizový štáb v případě neočekávaných situací. Za zmínku stojí také to, že v případě výpadku elektrické energie, budou mít hasiči automaticky celý objekt osvícen svítidly ze záložních zdrojů.

Symbolicky na Silvestra 2018 se výjezdová cisterna vrátila zpět do opravené budovy. Netrvalo ani 24 hodin a z nového stanoviště vyjížděla k rozsáhlému požáru rodinného domu v Lužanech.

Přečtěte siŠest jednotek zasahovalo v obci Lužany u požáru rodinného domu, škoda je 700 tisíc korun

V následujících dnech se objekt začal zaplňovat vybavením a nábytkem. Obec s vedením jednotky dořešovala různé detaily, které nebyly předmětem ukončeného projektu.

I když se během roku výrazně zvyšovala cena stavebních materiálů a prací, zhotovitel – firma OBIS Nová Paka, přesně dodržel vysoutěžený rozpočet, bez dalších víceprací.

Stejně tak termín dokončení koncem listopadu 2018. V dnešní době výjimečná vzácnost. Pro malou obec, která nedisponuje velkým rozpočtem a volnými financemi, to je naprosto zásadní.

Díky jedinečnému projektu, který se ještě před pár lety zdál, jako naprosto nereálný, odstranilo městečko havarijní stav jedné ze svých budov a poslalo do minulosti nedůstojné podmínky, které doprovázely hasiče ve staré zbrojnici na každém kroku.

Ti mají nyní k dispozici moderní a bezpečné zázemí, které odpovídá dnešním požadavkům. Mohou tak plnit náročné úkoly na poli ochrany obyvatelstva a prevence předcházení mimořádných událostí.

Obec i Integrovaný záchranný systém si mohou být jisti, že v případě nutnosti budou mlázovičtí hasiči vždy tam, kde jich je třeba. S odpovídajícím vybavením, plně připraveni pomoci.

Přečtěte siDobrovolní hasiči z Mlázovic dostali díky aplikaci EPP nový defibrilátor
Sdílet
Banner Partner & VIP: Pavliš a Hartmann 970x150 #1 Hadice bílá