Pátek 29. května 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner ZHT OK

Nošovičtí profesionální hasiči předávali nováčkům ze železnice zkušenosti při vyprošťování osob z vozidel

Více než dvě desítky hasičských nováčků z řad drážních hasičů (SŽDC) z celé České republiky přijely v úterý 29. 10. 2019 do Nošovic (okres Frýdek-Místek) do místního Integrovaného výjezdového centra (IVC) načerpat nové vědomosti.

Zdejší profesionální hasiči z HZS Moravskoslezského kraje jim předali své bohaté teoretické i praktické zkušenosti ze zásahů u dopravních nehod se zaměřením na efektivní vyproštění zraněných osob z útrob havarovaných automobilů.

Po teoretické přednášce na učebně přišly na řadu ukázky v garáži u dvou speciálně upravených („očesaných“) automobilů z nedaleké firmy Hyundai se zaměřením na jejich odkryté bezpečnostní prvky.

Přečtěte siProfesionální hasiči z Nošovic „ořezali“ automobil Hyundai ix35 pro výuku vyprošťování

Hlavní část výcviku se konala na dvoře IVC na dvou zánovních červených autech ve dvou skupinách, kdy jednu vedl profesionální hasič Martin Pajurek ze zdejší stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), druhou jeden ze zkušených drážních hasičů (Hasičská záchranná služba Správy železniční dopravní cesty, státní organizace).

Výuka se nejprve zaměřila na stabilizaci havarovaných automobilů, aby byla zajištěna maximální bezpečnost při vyprošťování, a to například pomocí klínů, žebříků či speciálních držáků.

Drážní hasiči pak intenzivně trénovali se dvěma nejpoužívanějšími hydraulickými nástroji u dopravních nehod – hydraulickými nůžkami a hydraulickými rozpínáky.

Přečtěte siHasiči z HZS Moravskoslezského kraje rozřezali Hyundai Tucson, odhalené vnitřnosti pomohou při výcviku
por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Banner Stimax.cz 970