Neděle 21. dubna 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Služební poměr skončil dlouholetému řediteli HZS Královéhradeckého kraje brig. gen. Ing. Františku Menclovi

Brig. gen. Ing. František Mencl (*7. 4. 1955) patří dlouhodobě mezi výrazné osobnosti HZS ČR, vždy se aktivně zapojoval do procesu budování a rozvoje sboru a celého integrovaného záchranného systému. Služební poměr ukončil ke dni 31. 12. 2020.

Zasloužil se o některé legislativní změny ve prospěch HZS ČR, je letitým propagátorem a organizátorem soutěží v požárním sportu. Za své poslání si zvolil budování kvalitního materiálního zázemí pro profesionální i dobrovolné hasiče v Královéhradec­kém kraji.

Ohlédnu-li se za uplynulými léty, vidím nespočet mimořádných událostí, u kterých naše jednotky zasahovaly, vidím širokou řadu skvělých projektů, které jsme realizovali, a zároveň vidím naši společnou snahu, se kterou jsme se vždy zasazovali o rozvoj hasičského záchranného sboru. Za to všechno Vám patří můj velký a upřímný dík,

poděkoval za spolupráci všem svým kolegům odcházející ředitel HZS KHK brig. gen. Ing. František Mencl.

Snažil se zasazovat o to, aby došlo ke zlepšení materiálního vybavení a zázemí hasičů, přičemž se především podařilo vystavět nebo alespoň zrekonstruovat většinu požárních stanic HZS Královéhradeckého kraje. Jako poslední byla v letošním roce slavnostně uvedena do provozu nově vystavěná stanice v Jaroměři.

Přečtěte siPrezident republiky jmenoval dva nové hasičské generály, Františka Mencla a Slavomíra Bella

Zároveň se podařilo zrealizovat také několik dalších projektů, a to i v dobách, kdy se v jiných odvětvích příliš financí nedostávalo. Mezi ty nejvýznamnější projekty patří stavba lezeckého polygonu při Učilišti požární ochrany Velkém Poříčí.

Polygon slouží pro výcvik ve výšce a nad volnou hloubkou nejen profesionálním hasičům, ale také dobrovolným jednotkám a dalším složkám IZS. Navíc získala tato stavba celorepublikové prestižní ocenění stavba roku 2019.

Přečtěte siVe Velkém Poříčí vyrostl unikátní lezecký polygon, druhý takový v Evropě nenajdete

Jak profesionálním, tak i dobrovolným hasičům pak slouží i protiplynový výcvikový polygon na stanici v Rychnově nad Kněžnou, který simuluje těžké podmínky při požáru.

Přečtěte siNový výcvikový polygon byl slavnostně otevřen na stanici v Rychnově nad Kněžnou

Mezi dalšími projekty, které najdou uplatnění nejen pro profesionální hasiče, ale také pro JSDH, policii, armádu, patří rekonstrukce stadionu pro výcvik a požární sport v Hradci Králové.

Přečtěte siStadion pro výcvik a požární sport v Hradci Králové začne po rekonstrukci opět sloužit sportovcům

Nedílnou součástí hasičského života Františka Mencla je požární sport. Po vysoké škole se věnoval soutěžím jako funkcionář, ale především jako rozhodčí – od roku 1989. Každých deset let byl HZS KHK pořadatelem mistrovství republiky v požárním sportu (1995, 2005, 2015), sám Mencl byl několikrát hlavním rozhodčím mistrovství, naposledy to bylo v roce 2019 v Ústí nad Labem.

Hradec Králové je také už po 46 let dějištěm letního Memoriálu Josefa Romportla a Vlastimila Málka v disciplínách požárního sportu.

Přečtěte siStovky i věž ovládl na Memoriálu Josefa Romportla a Vlastimila Málka Jan Vyvial

Zároveň je František Mencl spolu s tehdejším starostou SH ČMS Ing. Karlem Richterem duchovním otcem mistrovství republiky v klasických disciplínách CTIF, soutěží se tradičně na stadionu ve Dvoře Králové nad Labem.

Profesní dráha Ing. Františka Mencla

Po získání vysokoškolského vzdělání na VŠB v Ostravě v roce 1979 nastoupil na OIPO Havlíčkův Brod jako inspektor požární ochrany. Od 1. 11. 1980 zastával funkci okresního velitele svazu požární ochrany v Hradci Králové.

V letech 1987 až 1988 byl zástupcem náčelníka OIPO Hradec Králové a od 1. 1. 1989 se stal velitelem KVPÚ Hradec Králové. Později byl zástupce okresního požárního rady a zástupce ředitele HZS okresu Hradec Králové.

Po nástupu genmjr. Miroslava Štěpána na generální ředitelství HZS ČR se stal ředitelem okresu HZS Hradec Králové a 1. 1. 2001 byl jmenován ředitelem HZS Královéhradeckého kraje. Služební poměr ukončil ke dni 31. 12. 2020.

Přečtěte siHZS Královéhradeckého kraje povede od roku 2021 plk. Ing. David Pouč
Sdílet