Čtvrtek 18. srpna 2022, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Anketa Dobrovolní hasiči roku 2022 byla zahájena, na sbory i jednotky čekají opět hodnotné ceny

Jednotky a sbory dobrovolných hasičů z celé České republiky se od dnešního dne mohou hlásit do letošního, už 12. ročníku udílení ocenění Dobrovolní hasiči roku. Partneři Ankety, ale i široká veřejnost tak pravidelně vyjadřují poděkování za dobrovolnou, obětavou a současně profesionální činnost jednotek, sborů a hasičských sborů.

Zásahy, preventivní a výchovné činnosti s obdobím 1. 7. 2021 až 30. 6. 2022 může přihlásit každá jednotka nebo sbor z České republiky nejpozději do 27. 7. 2022.


Přihlašování probíhá jako vždy na webu www.adhr.cz. Vše se řídí pravidly ankety.
Přihlásit se může jednotka či sbor.


Z nich pak odborná porota vybere 50 finalistů, kteří v listopadu obdrží ocenění „Dobrovolní hasiči roku 2022“. Pro finalisty na prvních třech místech opět pořadatelé a partneři Ankety připravili finanční a věcné ceny, které jim pomohou k pořízení nové hasičské techniky a vybavení.

Pravidla dvanáctého ročníku vycházejí ze zjednodušení hodnoticích kritérií loňského ročníku, kterým jsme reagovali na mimořádnou covidovou situaci. I letošní ročník bude odrážet současnou situaci, tedy zapojení a poskytovanou pomoc dobrovolných hasičů v souvislosti s děním na Ukrajině.

Na základě doručených přihlášek odborná porota složená ze zástupců partnerů, HZS ČR, SH ČMS, MHJ, ČHJ a pořadatele vybere 25 jednotek a 25 sborů nebo hasičských sborů dobrovolných hasičů, kteří za svoji činnost obdrží ocenění.

Dvěma novými členy Odborné poroty jsou generální ředitel HZS ČR generálporučík Vladimír Vlček a Petr Koutný ze společnosti GasNet, která je tradičním generálním partnerem akce.

„Již po dvanácté budeme oceňovat aktivity dobrovolných hasičů, kteří jsou klíčovými partnery plynařů. Ocenění je důstojným poděkováním skupiny GasNet hasičům za spolupráci při zásazích, za profesionalitu i preventivní činnost,“ vysvětluje Petr Koutný, ředitel provozu a údržby společnosti GasNet.

Generální ředitel HZS ČR generálporučík Vladimír Vlček, který je předsedou odborné poroty, zdůraznil: „Vedle práce dobrovolných hasičů si naše uznání a poděkování zaslouží také partneři, kteří dobrovolné hasiče dlouhodobě podporují. Díky nim se během uplynulých 11 ročníků podařilo ocenit 472 jednotek a sborů dobrovolných hasičů, kteří pro svoji další činnost získaly finanční a věcné dary za více jak 23,5 miliónů korun.“

Významnými podporovateli dobrovolných hasičů a dlouholetými hlavními partnery Ankety jsou společnosti Net4Gas, Lesy ČR, Ford Motor Company a DCom. Partnerskou strukturu naplňují společnosti EG.D, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky, Medsol, Požární bezpečnost, Patrol, Techsport, Vinařství Prokeš, Teleskopické stožáry a Rescop.

„Každý rok pročítáme desítky nových příběhů, ve kterých hasiči bojují buď s živly, nebo o záchranu lidských životů a majetku. Oceňuji proto práci a zapojení všech dobrovolných hasičů a vážím si jejich odhodlání pomáhat. Podporou Ankety tak chceme opakovaně vyjádřit hasičům naše poděkování a uznání,“ říká Radek Benčík, jednatel společnosti NET4GAS a člen odborné poroty.

Na jednotky a sbory, které v závěrečném veřejném hlasování získají největší počet hlasů, čeká i v letošním roce speciální ocenění v podobě skleněné zásahové helmy v životní velikosti. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v listopadu za účasti kamer České televize.

Dalšími mediálními partnery podporujícími Anketu i dobrovolné hasiče dlouhodobě jsou Deník, Ráááádio Impuls, Časopis 112, Požáry.cz, Hasičovo, TV a BrnoŽurnál.

Posláním ankety Dobrovolní hasiči roku je propagovat celospolečenský přínos dobrovolných hasičů široké veřejnosti prostřednictvím již provedených zásahů a preventivní činnosti.

Hlavním symbolem ocenění, které získávají finalisté na prvních místech, je od roku 2014 skleněná zásahová helma ve skutečné velikosti, která je dílem českých sklářů.

Sdílet
Seriál: Dobrovolní hasiči roku