Úterý 9. srpna 2022, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár v národním parku České Švýcarsko mají hasiči pod kontrolou, intenzivně dohašují jednotlivé sektory

V neděli 24. července 2022 v sedm hodin ráno obdržela Správa Národního parku České Švýcarsko od saské stráže přírody hlášení o silném sloupci kouře stoupajícím z lesa v oblasti Hřenska.

Strážci přírody na české straně předali hlášení jednotce sboru dobrovolných hasičů Hřensko za účelem ověření a nalezení místa, odkud kouř stoupá. Členové jednotky Hřensko následně potvrdili oheň v oblasti Malinového dolu u obce Hřensko a iniciovali hasební zásah.

Příčina požáru zatím není správě národního parku známá. Vysoce pravděpodobný je lidský faktor, neboť z nedávné doby není známa žádná přírodní událost (např. úder blesku), která by mohla vést ke vzniku ohně.

Událost sledujeme v on-line zpravodajství níže.

78 kilometrů hadic je nataženo v Národním parku České Švýcarsko. Tohle je ta, která je absolutně nejvýš, na Pravčické bráně.

HZS Ústeckého kraje

NA místě vydatně pomáhají i vozidla a příslušníci Záchranného útvaru

Činnost našich jednotek i nadále spočívá především v provádění hasebních prací speciální kolovou technikou a tvorbě hadicových vedení orientovaných do těžce přístupného terénu.

V rekognoskaci terénu se za poslední dny osvědčilo využití cisternového zodolněného vozidla CZS 15 Triton, který na místě mimořádné události slouží jako průzkumné vozidlo.

Víceúčelový stroj Huddig 1260c poskytuje support ostatním cisternám ve zprůjezdňování lesních cest. Prioritou je také vytváření protipožárních pásů, zamezujících šíření požáru.

Pro pravidelné zajišťování dodávky pohonných hmot zasahující technice byl na místo ustaven tankovací kontejner KTA určený k přepravě a výdeji pohonných hmot.

V rámci zajištění nepřetržité činnosti na místě zásahu jednotky ZÚ HZS ČR pracují ve dvou skupinách, které se pravidelně střídají po osmi hodinách.

Aktuálně v Hřensku zasahuje 46 příslušníků Záchranného útvaru ze všech tří dislokací z nichž polovina je vždy po dvou dnech vystřídána novou skupinou.

Po rannom brífingu na letisku v Ústí nad Labem bolo rozhodnuté, že slovenské vrtuľníky budú počas dnešného dňa nasadené na nedostupné kopce Bournak a Vetrovec na východnej strane požiariska.

V daných lokalitách budú nasadené aj s ďalšími vrtuľníkmi, aby došlo k čo najefektívnejšiemu haseniu.

Slovenský tím naďalej obsluhuje všetky tri umelo vytvorené plniace nádrže na stanoviskách Mezná a Vysoká Lípa. Využitie fireflexov a ich taktické umiestnenie blízko požiariska dnes ocenil aj generálny riaditeľ HZS ČR Vladimír Vlček.

Náš slovenský tím prídu do zasiahnutej oblasti zajtra podporiť Pavol Mikulášek – prezident HaZZ a Dušan Timko – vymenovaný na zastupovanie krajského riaditeľa KR HaZZ v Bratislave.

Slovenskí hasiči predpokladajú, že budú v zasiahnutej lokalite pomáhať do piatka. Všetko však záleží od vývinu situácie na požiarisku, ktorá je už pár dní stabilizovaná a nezhoršuje sa.

Moduly hasenia Slovensko

Noc byla relativně klidná, prováděli jsme neustálý průzkum, kontrolu požářiště, jestli nedošlo k rozhoření nových ohnisek. Žádná jsme neobjevili. Nasazeno je 900 hasičů, povolány odřady z celé republiky.

Přijely posily s dalšími cisternami, čtyřkolkami, čerpadly a dalším technickým vybavením. Na místě je pře 200 cisteren. Pohybujeme se ve velmi náročném terénu. celková plocha je zmenšena zhruba o pětinu, ze zhruba 3 600 hektarů, 2 860 hektarů.

Nasazení letecké techniky: 4 vrtulníky Česko, 2 vrtulníky Slovensko, 12 vrtulníků Německo, 3 letadla Česko, 2 Švédsko. Problémové lokality jsou Bouřňák, Větrovec, Křídelní stěna, Hřensko, Hluboký důl.

HZS Ústeckého kraje

Podle aktuálních informací zasahuje v NP České Švýcarsko celkem 49 hasičů a 18 kusů techniky z Prahy. Během včerejšího dne odvezli do Hřenska 100 kusů hadic typu B a 100 kusů hadic typu C.

HZS Praha

Další část profesionálních a dobrovolných hasičů jede z Prahy pomáhat do Hřenska. Doplní náš čerpací odřad, hasicí odřad, pomoc štábu a zajištění nasazování hasicích letadel.

Za Prahu je nasazeno 15 dobrovolných a 45 profesionálních hasičů.

HZS Praha

Z Moravskoslezského kraje vyjelo na pomoc do Hřenska dalších 13 hasičů

V noci z neděle na pondělí 1. 8. 2022 vyjelo na pomoc do NP České Švýcarsko dalších 13 profesionálních a dobrovolných hasičů z Moravskoslezského kraje se zásahovými a dopravními vozidly.

Odjeli z centrální stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) v Ostravě-Zábřehu. Jde o dvě jednotky HZS MSK – ze stanic Ostrava-Přívoz a Havířov, společně s nimi již dorazila do cíle i jednotka dobrovolných hasičů z Ostravy-Radvanic.

V tuto chvíli tak zasahuje u rozsáhlého požáru v Hřensku a okolí celkem 49 moravskoslez­ských hasičů.

Již na úterní ráno 2. 8. 2022 se chystá další odjezd do Ústeckého kraje – 25 profesionálních a dobrovolných hasičů, tentokrát bude start zřejmě v Bílovci. Jde o profesionální hasiče ze dvou územních odborů (okresů) HZS MSK – Opava a Nový Jičín, společně s nimi tam pojednou dvě jednotky sboru dobrovolných hasičů – Fulnek a Kopřivnice (obě okres Nový Jičín).

Vystřídají unavené kolegy, kteří zasahují v NP České Švýcarsko již od soboty 30. 7. 2022. Ti jsou ze dvou dalších územních odborů (okresů) HZS MSK – Frýdek-Místek a Karviná, a ze dvou jednotek SDH – Brušperk a Jablunkov (obě okres Frýdek-Místek).

U Hřenska ještě pracuje (již jednou střídaný) sedmičlenný čerpací odřad HZS MSK a dva specialisté HZS MSK, kteří mají na starosti IT podporu a podporu spojení štábu velitele zásahu.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje

V nočních hodinách vyjely do Hřenska další dva odřady ze Zlínského kraje

První odřad odjel o půlnoci ve složení z dobrovolných jednotek (SDHO) z Jablůnky s jednou automobilovou stříkačkou (CAS) s osádkou členů sboru 1+3, ze Zašové s CAS s osádkou 1+3, z Kroměříže s jedním dopravním automobilem (DA), který vezl požární stříkačku i hadice a osádku 1+3 i z Hošťálkové DA, který vezl čtyřkolku a osádku 1+1.

Druhý odřad odjel 1. 8. 2022 ve 3:04 hodin ve složení autobus s 19 příslušníky HZS na vystřídání odřadu z 29. 7. 2022 a dále dobrovolné jednotky z Babic s CAS s osádkou 3+1, z Vlčnova s CAS s osádkou 3+1 a ze Štípy DA s osádkou 1+0.


K situaci v Hřensku máme od velitele odřadu informace, že v sobotu 30. 7. popíchal hmyz jednoho kolegu z Karolinky. Muž byl ošetřen zdravotníky a je v pořádku. K zranění ostatních nedošlo.

Technika SDHO Karolinka měla technické problémy, které řeší servis Tatry, který je také v Hřensku. Podmínky hašení jsou náročné. Někdy musí být hasičům do určitých míst zakázán vstup a dotčený prostor hasí jen letecká technika.

Střídání dalšího odřadu je plánované na středu 3. 8. 2022.

Roman Žemlička
HZS Zlínského kraje

Ani v neděli hasiči z Pardubického kraje nezaháleli. Nejen, že plnili na letišti v Bynovci vodu do letadel. Opět hasiči lezci zdolávali nepřístupný terén, aby dohašovali ohniska v těch nejméně dostupných místech.

Hasiči museli přenášet do rokle těžká plovoucí čerpadla, aby mohla být voda dopravována do těch správný míst. A ani velitel odřadu to nemá jednoduché.

„Po celý den jsem prováděl pochůzku po našem sektoru. Průzkum musí být nepřetržitý. Do rokle a zpátky. A to i třikrát za sebou. Jedna pochůzka trvá po členitém terénu asi 1,5 hodiny. Vše musím zkontrolovat, aby se náš úsek znovu nerozhořel. A doufám, že tomu tak bude i v pondělí, poté budu moct prohlásit náš úsek za zcela uhašený,“ říká ppor. Bc. Luboš Bartoníček, DiS., velitel odřadu HZS Pardubického kraje.

Luboš navíc drží ochrannou ruku nad všemi profesionálními a dobrovolnými hasiči z Pardubického kraje. „Pracujeme v naprosto šíleném terénu,“ uzavírá dnešní namáhavou práci Luboš.

HZS Pardubického kraje

Dnes je to týden od vypuknutí požáru lesa v Národním parku České Švýcarsko. Hasiči působí na místě události již od minulé neděle v rámci mezikrajské pomoci. Naše jednotky se u zásahu střídají každých dvanáct hodin, hasební práce díky tomu probíhají bez přerušení.

Za týden se u hašení v národním parku vystřídalo na 200 profesionálních hasičů z Libereckého kraje. Pomáhají také jednotky sborů dobrovolných hasičů – na místě se vystřídalo více než 20 JSDHO z Libereckého kra­je.

Liberečtí hasiči v Hřensku zasahují v přiděleném sektoru. Jedná se především o hašení požáru v hřebenových partiích jednotlivých údolí. Hasičům komplikuje zásah nejenom silný vítr a vysoké teploty, ale i náročný terén a velké převýšení – hlavně ve dvou problémových lokalitách, kterými jsou kopce Bouřňák a Větrovec.

Náročný zásah si vybral i svou daň – naštěstí jen několik drobných zranění našich hasičů, jednalo se o pohmožděninu či pobodání hmyzem.

HZS Libereckého kraje
Sdílet