Pátek 7. května 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči předávají v Moravskoslezském kraji další moderní mluvící sirény

Dalších 16 z celkového počtu 92 plánovaných elektronických sirén, které mohou i „mluvit“, předávají během úterý a středy 21. a 22. 5. 2013 příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) jednotlivým obcím z poloviny kraje, obvykle za účasti starostů a také místních hasičů. HZS MSK je pořídila hlavně z peněz Evropské unie – z operačního programu životní prostředí (zaměřeného na protipovodňová opatření), celkem za 23 milionů korun. EU hradí 85 % projektu, zbytek jde ze státního rozpočtu ČR.

Počet předaných moderních sirén se tak vyšplhal na 71 kusů. Během úterý a středy to je 5× na území Karvinska a 11× na území Novojičínska. Během úterý se sirény předávaly např. v karvinském Starém Městě (na hasičské zbrojnici SDH), Petrovicích u Karviné (nádraží ČD) a Rychvaldu (na hasičské zbrojnici SDH). Viz foto a video. Zbytek, tedy 21 zařízení, bude odbaven ještě během měsíce května.

Projekt „Digitální povodňový plán a modernizace jednotného systému varování a vyrozumění“ u HZS MSK, v rámci něhož se sirény instalují, byl vyhodnocen jako třetí nejlepší projekt v rámci HZS ČR za rok 2012. Pro zbývající tři okresy Moravskoslezského kraje (Bruntál, Opava, Ostrava-město) je již zpracován podobný projekt, musí jej schválit Státní fond životního prostředí. Realizace nejdříve v roce 2014.

Sirény jsou umístěny na obecních budovách (radnice, základní a mateřské školy, hasičské zbrojnice, bytové domy, pošta). Atypické místo má siréna na domku hrázného u přehrady Morávka, která může varovat a informovat celé obydlené údolí pod hrází.

U těchto sirén, které pro HZS MSK montuje a oživuje firma Technologie 2000 spol. s r.o., lze pouštět jak klasické varovné signály (požární poplach, všeobecná výstraha a další), tak předem naprogramované hlasové zprávy v souvislosti s aktuální mimořádnou událostí. Zařízení lze ovládat z krajského operačního střediska hasičů (je součástí Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje v centru Ostravy), u sirény pomocí tlačítka, nebo ovládáním na terminálu.

Velkým usnadněním je ovládání pomocí obyčejného mobilního telefonu i mimo objekt, kde jsou siréna a její komponenty instalovány, třeba z tepla domova či ze služební cesty. Oprávnění k obsluze a takovému volání bude mít v každé obci 5 osob, obvykle starosta, jeho zástupci a šéf krizového štábu, patrně to může být i velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů.

Siréna má i funkci místního rozhlasu – lze pomocí ní (mikrofonem či mobilním telefonem) informovat o všem, co je pro obec důležité, třeba o odstávce pitné vody, nebo o výsledcích místního fotbalového týmu. A hasiči nabádají, aby se činnost sirén prověřovala často i tímto způsobem. Jedna ze sirén je například nově umístěna na nádražní budově karvinského hlavního nádraží. Pokud by byl nádražní rozhlas v rekonstrukci či měl poruchu, lze využít pro hlášení o vlakových spojích i „naši“ silnou sirénu…

V Moravskoslezském kraji bylo na začátku března 2013 v provozu celkem 692 koncových prvků varování, z toho 452 rotačních motorových sirén, 190 mluvících sirén (během jara jich přibude oněch zmíněných 92) a 50 obecních rozhlasů.

Nové mluvící sirény: Stonava (ZŠ), Karviná-Staré Město (SDH), Petrovice u Karviné (ČD), Rychvald (SDH), Petřvald, – vše okres Karviná, Velké Albrechtice (OÚ), Heřmánky (OÚ) a Mošnov (SDH) – vše okres Nový Jičín.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Seriál: Předávání nových elektronických sirén