Pátek 7. května 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči předali 11 nových moderních sirén obcím v části Moravskoslezského kraje, jsou „mluvící“

Celkem 11 moderních elektronických sirén, které mohou i „mluvit“, prověřili a předali během středy a čtvrtka 24. a 25. září 2014 příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) zástupcům desítky obcí z okresů Ostrava-město a Opava. Současně vyškolili obsluhu těchto sirén.

Dalších 26 zařízení budou hasiči předávat zhruba od poloviny října do konce listopadu 2014 ve dvou desítkách obcí okresu Bruntál.

okrese Ostrava-město novu sirénu nyní dostaly obce Horní Datyně (je částí Vratimova), Vřesina a Dolní Lhota. Například v Horní Datyni bude mluvicí siréna plnit, vedle varování obyvatel při mimořádných událostech, také funkci místního rozhlasu, který zde nemají. A hasiči nabádají, aby se činnost sirén prověřovala často i tímto způsobem.

okrese Opava dostali novou sirénu obyvatelé Hradce nad Moravicí, Štítiny, Mokrých Lazců, Dolního Benešova-Zábřehu, Brumovic a Jakartovic. V Dolních Životicích byly předány hned dvě – první je umístěna na hasičské zbrojnici, druhá na domě s pečovatelskou službou.

Například při kontrole fungování elektronické sirény na půdě domu s pečovatelskou službou vedle radnice v Hradci nad Moravicí jedna ze zvídavých obyvatelek upozorňovala, že několikrát slyšela pouze mluvené slovo („Zkouška sirén“), ale již ne ten tradiční zvukový signál. „Nechtěli jsme rušit vás ani vaše psí miláčky,“ vysvětlovali trpělivě hasiči z HZS MSK.

Přečtěte siVIDEO: 26 nových elektronických sirén už mluví na občany Moravskoslezského kraje, lze je ovládat i z mobilu

Do tří okresů – Ostrava-město, Opava a Bruntál – tedy půjde v závěru roku 2014 celkem 37 nových sirén. V okresech Frýdek-Místek, Nový Jičín a Karviná bylo loni předáno 92 nových elektronických sirén. Na konci roku 2014 tak bude v Moravskoslezském kraji v provozu celkem úctyhodných 785 koncových prvků varování, z toho 351 rotačních motorových sirén, 344 elektronických („mluvicích“) sirén a 90 obecních rozhlasů. Je to nejmodernější a nejhustější krajská síť v rámci ČR.

Hasiči je pořídili především z peněz Evropské unie – z operačního programu životní prostředí (zaměřeného na protipovodňová opatření), celkem za 41 (23 mil. FM, NJ, KA +18 mil. OV, OP, BR) milionů korun. EU hradí 85 % projektu, zbytek jde ze státního rozpočtu ČR. Umístění sirén se velmi pečlivě vybíralo. Do projektu, který začal v roce 2009, patří také realizace digitálního povodňového plánu a nákup celkem 18 mobilních sirén pro jednotky HZS MSK.

Elektronické sirény jsou umisťovány především na obecních budovách (radnice, základní a mateřské školy, hasičské zbrojnice, kulturní domy, domy s pečovatelskou službou, bytové domy, pošty). Lze z nich pouštět jak klasické varovné signály (požární poplach, všeobecná výstraha a další), tak předem naprogramované hlasové zprávy v souvislosti s aktuální mimořádnou událostí.

Zařízení lze ovládat jak dálkově z krajského operačního střediska hasičů (které je součástí Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje v centru Ostravy), tak přímo u sirény pomocí tlačítka, nebo ovládáním na terminálu.

Velkým usnadněním je ovládání pomocí mobilního telefonu i mimo objekt, kde jsou siréna a její komponenty instalovány, třeba z tepla domova či ze služební cesty. Jediným limitem pro hovor z mobilního telefonu je délka 3 minut. Oprávnění k obsluze a takovému volání má v každé obci až 5 osob, obvykle starosta, jeho zástupci a šéf krizového štábu, může to být i velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů.

Siréna má i funkci místního rozhlasu – lze pomocí ní (mikrofonem či mobilním telefonem) informovat o všem, co je pro obec důležité, třeba o odstávce pitné vody, poruše plynu, odvozu odpadu, nebo o výsledcích místního fotbalového týmu. A hasiči nabádají, aby se činnost sirén prověřovala často i tímto způsobem.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Seriál: Předávání nových elektronických sirén