Čtvrtek 29. unora 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Galavečer Ceny Salvator 2014 odhalil veřejnosti vítěze letošního ročníku

V pátek 10. dubna 2015 se konal slavnostní galavečer 12. ročníku Ceny Salvator 2014 – Ceny hejtmana Zlínského kraje, který přinesl odpověď na otázku, kdo jsou vítězové letošního ročníku.

Do Auly Univerzity Tomáše Bati se sešli pozvaní hosté i široká veřejnost, aby vzdali hold těm, kteří v uplynulém roce pomáhali a zachraňovali. Vítěze jednotlivých kategorií zvolila výběrová komise i občané.


V kategorii Policista si ocenění vysloužil npor. Bc. Petr Vala. Pan Vala našel při procházce se svojí manželkou mobilní telefon, díky kterému se záhy dozvěděl, že je vlastnictvím ženy se sebevražednými sklony, která odešla z domu neznámo kam. Po prohledání okolí ženu našel, s pomocí manželky zavolal záchrannou službu a až do příjezdu lékařů ženu udržoval při vědomí.


Vítězem kategorie Hasič se stal nstržm. Ing. Ladislav Darebník. V dubnu 2014 se stala dopravní nehoda na silnici u Holešova. Bezprostředně po vzniku nehody tudy jel i pan Darebník, v tu dobu mimo výkon služby. Okamžitě se však ujal pomoci dvou zraněným ženám a po příjezdu hasičského sboru dál pomáhal svým kolegům při záchranných pracích. Za dlouhodobou činnost ve stejnojmenné kategorii byla oceněna Iveta Coufalíková. Ta je členkou občanského sdružení Dlouhá cesta, které se věnuje podpoře rodičům, kterým zemřelo dítě. Spolupracuje také s Hasičským záchranným sborem Zlínského kraje.


Oceněnými hrdiny kategorie Ostatní složky IZS jsou dva strážníci Městské policie Zlín Ondřej Miča a Vlastimil Záboj. Hlídka strážníků v lednu 2014 zabránila hned dvakrát muži se sebevražednými sklony skočit pod vlak. Podruhé se jim to podařilo jen pár vteřin před projetím vlaku.


V kategorii Zdravotník byla oceněna posádka Rychlé lékařské pomoci Kroměříž ve složení MUDr. Miloš Janoušek, Zuzana Jáňová a Michal Čečatka. Posádka vyjížděla k předčasnému porodu v rodinném domě. Díky profesionálnímu přístupu zdravotníků a pomoci tatínka se holčičku podařilo zachránit.


Vítěze poslední kategorie Občan si veřejnost zvolila sama prostřednictvím internetového hlasování. Stali se jimi Dušan Rudecký a Jakub Smiřický, členové Svazu dobrovolných záchranářů Otrokovice. Ocenění si vysloužili za svoji humanitární misi směřovanou na Ukrajinu, kam vezli zdravotnický materiál a zimní oblečení.


Letos byla také předána Cena Zlínského deníku, který je hlavním mediálním partnerem projektu. Převzalo ji občanské sdružení Korunka Luhačovice, které se věnuje pomoci nemocným dětem především ve zlínském regionu, pomoci dětem na dětských odděleních nemocnic, v dětských ústavech pro handicapované, v kojeneckých ústavech, ústavech sociální péče nebo dětských domovech a stacionářích.


Vítězům srdečně blahopřejeme. Je nám upřímně líto, že nemůžeme ocenit všechny nominované, protože by si to také zasloužili, ale pravidla soutěže jsou jasně daná. Nicméně nám to nezabrání v tom, abychom poděkovaly všem lidem, kteří v minulém roce někomu pomohli. Ukazuje se, že v dnešním světě není pomoc druhému až tak samozřejmá a o to víc je potřeba si vážit lidí, kteří nejsou lhostejní a v kritické chvíli podají pomocnou ruku,

shodly se hlavní manažerky projektu Martina Kalinayová a Tereza Mynaříková.

Sdílet
Seriál: Cena Salvator