Úterý 9. srpna 2022, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár v národním parku České Švýcarsko mají hasiči pod kontrolou, intenzivně dohašují jednotlivé sektory

V neděli 24. července 2022 v sedm hodin ráno obdržela Správa Národního parku České Švýcarsko od saské stráže přírody hlášení o silném sloupci kouře stoupajícím z lesa v oblasti Hřenska.

Strážci přírody na české straně předali hlášení jednotce sboru dobrovolných hasičů Hřensko za účelem ověření a nalezení místa, odkud kouř stoupá. Členové jednotky Hřensko následně potvrdili oheň v oblasti Malinového dolu u obce Hřensko a iniciovali hasební zásah.

Příčina požáru zatím není správě národního parku známá. Vysoce pravděpodobný je lidský faktor, neboť z nedávné doby není známa žádná přírodní událost (např. úder blesku), která by mohla vést ke vzniku ohně.

Událost sledujeme v on-line zpravodajství níže.

Bylo evakuováno 80 lidí z Pravčické brány, 60 lidí z tábora v Dolském Mlýnu. Požár se rozšířil i na německou stranu.

Dopravními automobily probíhá také evakuace osob z ohrožených obcí.

Požár se dostal do korun stromů. Probíhá evakuace zasahujících.

Síly a prostředky budou soustředěny na ochranu obydlí a případnou evakuaci obyvatel.

Zintenzivněna hasební činnost, nasazeno 48 jednotek. Z toho 45 HZS ÚK a 3 jednotky SRN. Více než 150 hasičů. Armádní vrtulník.

Na místě zasahuje 31 jednotek 54 vozidel. Zasahuje přibližně 150 hasičů. V současnosti je kladen důraz na dopravu vody, která je dopravována kyvadlově. I nadále zasahuje vrtulník.

Zasahuje 31 jednotek, 54 vozidel, vrtulník. Hasiči drží požár po obvodu. Vrtulník shazuje vodu.

Na místě zasahuje 30 jednotek, 49 hasičských vozidel, vrtulník AČR a Policie ČR.

K požáru opět začaly najíždět jednotky z blízkého i širšího okolí.

Fotografie z celého dne nabízí fotodokumentační oddělení HZS.

V současné chvíli se ukončují hasební práce. Jednotky se vracejí na základny. Na místě bude ponechána místní dobrovolná jednotka kvůli dohledu. V hasebních pracích se bude pokračovat zítra v ranních hodinách.

Zítra, 25. 7. 2022, budou pro veřejnost uzavřeny soutěsky a Mlýnská cesta z Mezné. Dále bude uzavřena silnice ze Hřenska do Mezné.

Bylo objeveno druhé ohnisko lesního požáru v lokalitě Soutěsek ve Hřensku o rozloze přibližně 1 hektar. Z preventivních důvodu bude provedena evakuace soutěsek a poté budou veřejnosti uzavřeny. Na místě zasahuje vrtulník Armády ČR.

Sdílet