Středa 10. srpna 2022, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár v národním parku České Švýcarsko mají hasiči pod kontrolou, intenzivně dohašují jednotlivé sektory

V neděli 24. července 2022 v sedm hodin ráno obdržela Správa Národního parku České Švýcarsko od saské stráže přírody hlášení o silném sloupci kouře stoupajícím z lesa v oblasti Hřenska.

Strážci přírody na české straně předali hlášení jednotce sboru dobrovolných hasičů Hřensko za účelem ověření a nalezení místa, odkud kouř stoupá. Členové jednotky Hřensko následně potvrdili oheň v oblasti Malinového dolu u obce Hřensko a iniciovali hasební zásah.

Příčina požáru zatím není správě národního parku známá. Vysoce pravděpodobný je lidský faktor, neboť z nedávné doby není známa žádná přírodní událost (např. úder blesku), která by mohla vést ke vzniku ohně.

Událost sledujeme v on-line zpravodajství níže.

Během dne jsme měli pět zranění, všechna lehká. Například u jednoho dobrovolného hasiče došlo k celkovému vyčerpání organismu a musel být ošetřen v modulu GOLEM ZZS HMP. Za hodinu se vrátil na místo požáru ke své jednotce. Celkem evidujeme 97 zraněných osob.

Od neděle ukončíme živý stream, dokumentaristi se teď soustřeďují na detailní mapování místa požáru.

Z jednotlivých sektorů chodí pozitivní zprávy a ohniska se objevují v menší intenzitě než v minulých dnech. Není také takové vedro a vítr je slabší než jsme čekali. Hasičům se pracuje lépe než v minulých dnech. Nezaznamenáváme výraznější plamenné hoření, ohniska jsou spíše jako žhnutí podrostu a jehličí.

Stále připravujeme místa pro zásobu vody. Čerpací stanoviště necháme na strategických a problémových bodech pro případné dohašování, až místo požáru opustíme.

Italská letadla mezi 14–15 hodinou vystřídala posádky a dotankovala. Po 15. hodině byla opět ve vzduchu a pokračovala ve shozu na stejném místě, tedy v oblasti Bouřňák a Větrovec.

Podle informací od velitele přímo z terénu je hašení letadly účinné.

Jeden ze slovenských vrtulníků musel odletět na pravidelnou revizi. Hasí tedy 4 vrtulníky, jeden dohlíží.

Všechny síly teď směřujeme do oblasti nepřístupných míst kolem Pravčické brány, skal nad Hřenskem v západní části a na oblasti Větrovec a Bouřňák.

Vítr, který přišel před studenou frontou v pátek večer, rozfoukal některá ohniska požáru v oblasti Větrovce a Oltářního kamene. Tam jsme nasadili více hasičů. Vítr nás také donutil na čas stáhnout jednotky z některých oblastí, kde docházelo k padání požárem poškozených stromů.

HZS Ústeckého kraje

Noc byla klidná. Byl proveden dronový průzkum. Nalezena dílčí ohniska v severní části prostoru nad Hřenskem a Křídelních stěnách. Na nich se pracuje.

HZS Ústeckého kraje

Proběhlo jednání ministryně životního prostředí, zástupců NP a GŘ HZS o dalším postupu předávání místa požáru. Italské stroje se zapojily po 15. hodině do hašení. Většina sil a prostředků se zaměřila na sektory v severní části od řeky Kamenice.

Nejvíce práce máme stále v nepřístupném terénu ve skalách nad Hřenskem. Tam musíme prozkoumávat terén a dohašovat drobná ohniska. Kolem oltářního kamene se nám podařilo uhasit hodně skrytých ohnisek. Dílčí úspěchy jsme zaznamenali také v oblasti Bouřňáku, nejvíce problémů je ale stále na jeho vrcholu, kam vrtulníky shazují vodu.

Skrytá ohniska jsou ve skalních štěrbinách. V oblasti Větrovce jsme uhasili také hodně ohnisek, tam zaznamenáváme dílčí, ale významné úspěchy. Přesunutí sil a prostředků z jižních sektorů na sever pomohlo k rychlejšímu postupu a likvidaci více ohnisek.

Jižní dva sektory (na jih od řeky Kamenice) jsou zcela uhašeny a bez problémů. Necháváme na místě jen několik hasičů na dohlídky. Během páteční noci a soboty ráno budeme opět volit taktiku s ohledem na leteckou podporu a aktuální situaci po průzkumu drony. Ty vzlétnou i dnes večer, opět na průzkum všech sektorů.

HZS Ústeckého kraje

Hlavní soustředění sil a prostředků je na sever (Bouřňák, Větrovec, Hřensko). Ve vzduchu je 5 vrtulníků na shozy vody plus jeden řídící. Opět funguje sytém vláček, velké množství vody na jedno místo.

Italské Canadairy (jeden shazuje 6000 litrů) nasazeny odpoledne v oblasti Gabrieliny stezky.

HZS Ústeckého kraje

V terénu máme přes tisícovku hasičů, prakticky ze všech krajů. Ústecký kraj tam má přes 300 hasičů profesionálních i dobrovolných, ve štábu pracuje zhruba 20 příslušníků HZS Ústeckého kraje.

Naši leteckou podporu by měly dnes posílit dva letouny Canadair z Itálie. Švédské letouny Air Tractor by se měly odpoledne vrátit do své vlasti.

HZS Ústeckého kraje

Během noci jsme prováděli průzkum drony v severní části území. Stále se tam objevují ohniska, na která jednotky reagují. Přeskupili jsme některé síly a prostředky, abychom na ně lépe dosáhli. Jižní strana území je klidná, tam děláme jen dohlídky. Během noci nikdo nebyl zraněn.

HZS Ústeckého kraje

Z Ostravy vyjelo na pomoc do Hřenska 45 čerstvých hasičů

V pátek 5. 8. 2022 ráno vyjelo na pomoc do NP České Švýcarsko z centrální hasičské stanice z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) v Ostravě-Zábřehu celkem 45 profesionálních a dobrovolných hasičů se zásahovými a dopravními vozidly. Doplní stavy u dohašování rozsáhlého požáru a vystřídají unavené kolegy.

V Ústeckém kraji tak bude i po vystřídání zasahovat více než padesátka zkušených hasičů z Moravy a Slezska.

Z ostravské centrální stanice v pátek ráno vyjel hasební odřad – 38 profesionálních a dobrovolných hasičů pod velením npor. Ing. Pavla Haase, velitele stanice HZS MSK v Českém Těšíně.

Jde o profesionální hasiče ze dvou územních odborů (okresů) HZS MSK – Ostrava a Bruntál (21 osob, vč. velitele), společně s nimi vyrazily čtyři jednotky sboru dobrovolných hasičů – Šenov (okr. Ostrava-město), Havířov (okr. Karviná), Bolatice (okr. Opava) a Vrbno pod Pradědem (okres Bruntál) – celkem 17 osob.

Dobrovolní hasiči jedou i s jejich cisternami, profesionální hasiči z HZS MSK služebním autobusem Karosa – cisterny převezmou od střídaných kolegů až na místě zásahu.

Vedle toho vyjel z Ostravy-Zábřehu i další střídající tým – sedmičlenný čerpací odřad, kterému velí npor. Ing. Jakub Klucho, velitel stanice HZS MSK v Ostravě-Přívoze. U Hřenska mj. převezmou od střídaného týmu velkoobjemové čerpadlo Somati a tři kilometry širokých hadic (průměr 150 mm).

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet