Pondělí 26. unora 2024, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Během prvního dne likvidačních prací ve velkochovu drůbeže v Kosičkách bylo nasazeno 130 hasičů

Po technické, logistické i organizační stránce jeden z nejnáročnějších zásahů krajského hasičského záchranného sboru, tak by se dal popsat zásah při výskytu ptačí chřipky ve velkochovu chovu drůbeže v Kosičkách.

Chov čítá asi 170 tisíc kusů nosnic, všechny musí být na základě rozhodnutí veterinářů utraceny. Činnost jednotek požární ochrany byla na místě zahájena ve čtvrtek 1. 4. 2021. Hasiči provádí ve spolupráci s veterináři a zaměstnanci firmy utrácení ptactva, dále zajišťují dekontaminaci zasahujících osob a techniky a desinfekci hal.

Během prvního zásahového dne se na místě události vystřídalo celkem 130 hasičů z řad profesionálních i dobrovolných. Zároveň si krajský hasičský záchranný sbor vyžádal pomoc u Záchranného útvaru HZS ČR, který disponuje speciálními soupravami pro dekontaminaci techniky a osob. Doposud bylo zlikvidováno asi 30 % chovu, práce by měly trvat nejdéle do konce týdne.

Hasiči se střídali v hale s ptactvem v jedenácti skupinách, každá skupina byla nasazena vždy dvakrát asi dvě hodiny. Drůbež byla vynášena do kontejnerů s oxidem uhličitým. Práce byla pro všechny zasahující velmi náročná. Protože se pohybovali v zóně nebezpečné nákazy, byli oděni do jednorázových ochranných obleků a dalších ochranných prostředků.

Na čtvrtečním zásahu se podíleli profesionální hasiči ze stanic Hradec Králové, Hradec Králové – Pražská, Nový Bydžov, z územního odboru Rychnov nad Kněžnou, Náchod, Jičín, Trutnov, a JSDH HK – Plácky, HK – Plačice, Nový Bydžov, Sloupno, Kosice a profesionální podniková jednotka ČEPRO a.s. Cerekvice nad Bystřicí.

Martina Götzová
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet
Seriál: Ptačí chřipka a hasiči