Čtvrtek 18. dubna 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Královéhradečtí hasiči budou pomáhat při likvidaci ptačí chřipky v komerčním chovu kachen v Dobřenicích

Veterináři ze Státní veterinární správy potvrdili nákazu ptačí chřipky v komerčním chovu kachen v Dobřenicích na Královéhradecku. Vzhledem k množství ptactva byl Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje požádán veterinární správou o součinnost při utracení chovu.

Bylo potvrzeno desáté letošní ohnisko ptačí chřipky v chovu drůbeže v České republice. Nachází se v komerčním chovu kachen domácích společnosti Perena v Dobřenicích v okrese Hradec Králové.

V chovu se nachází cca 23 000 kachen. Chovatel ohlásil pokles snášky, proto provedli veterinární inspektoři v chovu šetření, odebrali vzorky a zaslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha.

Vyšetření v chovu potvrdilo ptačí chřipku H5N1. Na hospodářství byla okamžitě přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Všechna drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena.

Okolo ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.

www.svscr.cz

Práce v Dobřenicích začnou v sobotu 21. 1. 2023, kdy se mezi 7. a 8. hodinou sjedou do areálu hospodářství profesionální hasiči z územních odborů HZS KHK a Záchranného útvaru HZS ČR. Hasiči budou zajišťovat vynášení drůbeže a její ukládání do kontejnerů s oxidem uhličitým, a dále také dekontaminaci a dezinfekci osob a techniky.

To vše v součinnosti s veterináři a místními zaměstnanci. Protože se jedná o typ ptačí chřipky H5N1, který je přenositelný na člověka, budou muset všichni zasahující využívat osobní ochranné prostředky tak, aby nedošlo k přenosu nákazy. Předpokládá se, že v sobotu bude nasazeno asi 50 profesionálních hasičů a práce by měly být ještě během téhož dne ukončeny.

Naposledy řešili hasiči v Královéhradeckém kraji sérii zásahů při utrácení chovů s prokázanou ptačí chřipkou před dvěma lety – v průběhu března a dubna 2021. Tehdy se na Královéhradecku objevilo hned několik ohnisek nákazy, v devíti případech byly zasaženy velkochovy a při jejich likvidaci si veterináři vyžádali součinnost hasičského záchranného sboru.

Největší nasazení sil a prostředků bylo při utracení chovu více než 170 tisíc nosnic v Kosičkách. Během třídenního zásahu bylo nasazeno na 50 jednotek požární ochrany.

Martina Götzová
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet
Seriál: Ptačí chřipka a hasiči