Sobota 13. července 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

VIDEO: Systém eCall byl poprvé prakticky představen v České republice, po automatickém nahlášení nehody vyjeli hasiči

V Praze dne 18. září 2013 proběhl národní seminář o systému automatického tísňového volání z paluby vozidla „eCall“, který vyvrcholil praktickou simulovanou ukázkou, včetně výjezdu hasičů.

Dopolední seminář byl zaměřen na implementaci v ČR do roku 2015, na jeho hlavní přínosy, na technická řešení implementace a potenciál rozvoje návazných služeb třetích stran.

V odpoledních hodinách pak proběhl vůbec první reálný crash test vozidla vybavených palubní jednotkou systému eCall v České republice. Automobil ŠKODA Rapid byl poslán kontrolovaně proti stěně v rychlosti 45 km/h, následně systém eCall automaticky kontaktoval operační středisko, které vyslalo jednotku pražských hasičů na místo události.

Vše bylo vidět v reálu na velkoplošné obrazovce. Systém funguje tak, že eCall automaticky vytočí linku 112 a odešle informaci o poloze a směru jízdy vozidla a jeho VIN kód. Operátorka následně zjistí, zda mluví s konkrétní osobou či jde o tísňové volání samotného systému.

Vozidlo je vybaveno reproduktorem i mikrofonem, zraněná osádka vozidla tak nemusí „lovit“ po autě mobilní telefony, ale může do automaticky zprostředkovaného hovoru jednoduše zasáhnout bez jakékoliv snahy.

Operátorka na speciálním softwaru má možnost vidět místo, kde se automobil nachází, z jakého směru jel a na základě VIN kódu analyzuje druh vozidla. Informace pak předá dalším složkám IZS.

Systém eCall může být aktivován také manuálně po stisku tlačítka. To je výhodné, pokud se například stanete svědkem dopravní nehody. eCall je v České republice ve zkušebním procesu, volání z vozidla je zajištěno přes SIM kartu operátora O2.

Palubní jednotka má svůj vlastní zdroj energie, který v případě nehody a odpojení od baterie z auta vydrží ještě 60 minut.

Sdílet
Seriál: eCall - automatické volání pomoci