Středa 17. dubna 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

11. ročník soutěže „Hasiči před i za objektivem“ je za námi, přihlášena byla téměř osmdesátka fotografií

Jistě už všichni netrpělivě čekáte na oznámení výsledků letošního v pořadí už 11. ročníku „Hasiči před i za objektivem“. Ten okamžik je konečně tady. Jen mi dovolte několik úvodních řádků za organizační tým soutěže, který tvoří HAFOK – Hasičský fotografický klub a Česká asociace hasičských důstojníků.

Jak už z názvu fotografické soutěže vyplývá, jde o fotografie z naprosto autentického prostředí, navíc pořízené přímo fotografujícími hasiči v rámci fotodokumentace hasičských zásahů (mimořádných událostí), ale i dokumentace jiných událostí, jak naznačují názvy jednotlivých kategorií fotografické soutěže. Jen málokdo může být na místech hasičských zásahů dříve, než právě oni a tím je naše fotosoutěž ojedinělá.

V průběhu dlouhé existence fotosoutěže postupně vzniká vzácný materiál, jehož výpovědní hodnota rok od roku narůstá. Je však už bohužel „smutným“ údělem fotografujících autorů, že se obvykle nedočkají ocenění své často dlouholeté a pečlivé práce. Musí si vystačit s tím, že je to zkrátka baví a že právě díky jejich práci nastupující generace hasičů budou mít lepší představu o tom, jak se u nás bojovalo s požáry, s přírodními živly, či jakých postupů bylo využíváno při vyprošťování osob z havarovaných vozidel.


Výsledné fotografie jsou k vidění na webu Hasík.cz


Organizátoři rovněž přikládají velkou váhu dokumentaci běžného života hasičů na hasičských stanicích, na sportovních soutěžích, a tak podobně. Takováto fotografie poodhaluje anonymitu zásahových oděvů a my můžeme spatřit také konkrétní tváře. Díky této skutečnosti lze pak „nahlédnout“ do soukromí mužů (někdy i žen), jež zasvětili mnohdy i svůj celý aktivní život pomoci druhým.

Poslání fotosoutěže se tedy postupně naplňuje, čehož dokladem je například skutečnost, že už více než rok cestuje naší republikou putovní kolekce fotoobrazů v poměrně velkorysém pojetí, díky níž mohou i řadový občané našeho státu „nakouknout“ pod pokličku naší profese.

V současné době je rovněž připravován tradiční kalendář, který bude také distribuován po celé zemi. Je také velmi pozitivní, že se objevuje často i v kancelářích hasičských příslušníků, kterým se v hasičském slangu v dobrém říká „ingousti“, jelikož ti někdy také nemusí mít zcela přesnou představu o tom, co jejich kolegové a svěřenci v prvních okamžicích zásahů na vlastní kůži, ať už je to nesnesitelný žár ohně, vtíravý chlad nepřízně počasí, které často provází dopravní nehody, či živelní pohromy nebo neodbytný myšlenky související s traumatickými prožitky mnohdy dramatických lidských osudů, jejichž součástí se hasiči v rámci své profese staly.

Nyní už přejděme k samotným výsledkům fotosoutěže. Hlavním a jediným porotcem se opět stal Prof. Mgr. Jindřich Štreit, který velmi pečlivě a podle svého nejlepšího svědomí vybral ty z Vás, kteří ať už vědomě, či nevědomě dokázaly vnést do svých prací nějaké to umělečno nebo jejich snímky oslovili našeho vzácného porotce jiným způsobem. Pokud bych si mohl dovolit fotografického mistra citovat: „Ze snímku musí být cítit nějaké to autorovo hledání…“.

Do 11. ročníku fotografické soutěže „Hasiči před i za objektivem“ bylo přihlášeno celkem 78 fotografií od 15 autorů z celé republiky, přičemž některé snímky byly přihlášeny pouze do internetové hlasovací soutěže. Opět se přihlásilo hned několik fotografujících děvčat a rozhodně nehrály jen druhé housle. Nutno dodat, že se letošního ročníku nezúčastnil ani jeden zástupce Hasičského fotografického klubu, což hlavního porotce celkem i mrzelo, jelikož si nové práce jednotlivých členů podle jeho slov vždy rád prohlédne. Vznikl tak alespoň větší prostor pro „zápolení“ neorganizovaných fotografů. Takže teď už pojďme na to…

Výherci fotosoutěže Hasiči před i za objektivem 2015

Kategorie A – Požáry

 1. Gumové Peklo, Ing. Radek Poloprutský
 2. Nic nevidím…, Pavel Pech
 3. Požár lesa, František Cajthal

Kategorie B – Technické zásahy

 1. Hasič stromový, Ing. Tomáš Lach
 2. Vděčný kamarád, Jakub Kozák
 3. Dopravní nehoda, František Cajthaml

Čestné uznání: Neboj, už je to dobré, Ing. Tomáš Lach

Kategorie C – Ostatní zásahy

 1. Záchrana z podzemí, Pavel Pech
 2. Hoplá, Petra Kionková
 3. V ledu, Jakub Kozák

Čestné uznání: Neuvěřitelná rychlost, Michal Hrdlička Čestné uznání: Start, Ing. Tomáš Lach

Kategorie D – Život na stanici

 1. Něco chceš?, Jiří Dolníček
 2. Vánoce ve službě, Jakub Kozák
 3. „Céčko“ do „béčka“ pouze s redukcí, Nikola Škodáková

V „hlasovací“ internetové soutěži, která proběhla na webovém portálu hlavního partnera fotosoutěže HASIK.CZ, a který mimochodem v příštím roce oslaví 20. let existence svého preventivně – výchovného programu „Výchova dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva“, se staly vítězi v jednotlivých kategoriích: Jakub Kozák s fotografií „Na samotě v lese“, Ing. Tomáš Lach s fotografií „Ticho po bouři“ a Nikola Škodáková se snímky „Proudař a „Céčko“ do „béčka“ pouze s redukcí, přičemž tato autorka se stala rovněž absolutní vítězkou internetové soutěže.

Srdečně všem umístěným blahopřejeme. Blahopřejeme rovněž těm, kdo se sice v letošním ročníku neumístili, ale našli v sobě odvahu a šli se svou kůží na trh, jak se lidově říká. Jejich účasti si velmi vážíme, jelikož, jak už bylo výše napsáno, podílí se svou fotografickou činností na velmi ojedinělém a smysluplném projektu. Všem bez rozdílu přejeme dobré světlo!

Fotografie: Ladislav Šesták
Text: Štěpán Mikulka
 www.ordinaryangels.net
Sdílet
Seriál: Fotosoutěž: Hasiči před i za objektivem