Středa 29. června 2022, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasíkova fotosoutěž 2011 byla ukončena, známe vítěze!

Hasiči HZS Moravskoslezského kraje ÚO Bruntál pod záštitou České asociace hasičských důstojníků a preventivně výchovného portálu www.hasik.cz vyhlásili již posedmé fotosoutěž „Hasiči před i za objektivem 2011“.

Mediálním partnerem letošního ročníku fotosoutěže byl náš server www.pozary.cz. Fotosoutěže se mohli ve všech kategoriích zúčastnit i fotoamatéři z řad široké veřejnosti, nejenom fotografující hasiči.

Fotografická soutěž byla vyhlášena v kategoriích:

  • KATEGORIE A – požáry
  • KATEGORIE B – ostatní zásahy
  • KATEGORIE C – výcvik
  • KATEGORIE D – život na stanici

Vítanou změnou v tomto ročníku bylo internetové hlasování veřejnosti, které probíhalo paralelně s výběrem nejlepších fotografií pod vedením Doc. Mgr. Jindřicha Štreita.

Ale o tom již jeden z hlavních organizátorů soutěže, Štěpán Mikulka:

„ … strejdo, klidně si těch fotek vyber, kolik chceš.“

Tak takhle nějak okomentovala malá Verunka Šíblová právě počínající porotcovskou práci pana Doc. Mgr. Jindřicha Štreita právě ve chvíli, kdy jsme před něj opatrně rozložili první kategorii celostátní fotografické fotosoutěže „Hasiči před i za objektivem“. V ten okamžik dcerka kolegy hasiče, který ji měl ten den na hlídání, netušila, že se „strejdovo“ vybírání protáhne na neuvěřitelné tři hodiny čistého času!

Pokud si uvědomíme, že do letošního ročníku fotosoutěže bylo hasičskými fotografy, a to nejen z České republiky, zasláno přibližně 70 prací, zjistíme, že se světoznámý fotograf pan Jindřich Štreit věnoval každé z fotografií průměrně téměř celé tři minuty. Jeho pečlivost při výběru vítězných prací byla v letošním ročníku takřka extrémní.

Pokaždé, když už jsme si s klukama mysleli, že je v dané kategorii konečně vybráno, mistr snímky odložil bokem – nechal to „uzrát“ – a poprosil nás o rozložení následující kategorie. Stejná situace se opakovala i při výběru v následujících kategoriích…

Také v letošním, tentokráte již sedmém ročníku fotosoutěže, se soutěžilo hned ve čtyřech kategoriích: Požáry, Technické zásahy, Výcviky a Život na stanici. Nejobsazenější byly kategorie Výcviky a Požáry, přičemž celkově nám bylo letos doručeno o něco méně soutěžních prací, než například v předchozím ročníku.

Tato skutečnost nás, organizátory fotosoutěže, sice trošku zamrzela, jelikož je kolem organizace celkem dost běhání, ale nakonec se ukázalo, že letošní menší účast není způsobena až tak skutečností, že z finančních důvodů nebude realizován tradiční kalendář, jak jsme si mysleli, nýbrž z důvodů zcela jiných. Někteří z tradičních účastníků totiž zcela prozaicky zaspali uzávěrku fotosoutěže :-)

Musím říci, že to však byla opravdu veliká škoda. Osobně mám vždy během výběru vítězných prací lehké mrazení v zádech, když pan Štreit bere do rukou některou z mých fotografií. On samozřejmě netuší, že se právě dívá na moje dílko, které prezentuje můj pohled na svět, ale já mám vždy notnou trému, jako bych s fotografováním teprve začínal:-).

Vždyť pan Štreit je přeci jen lektorem mnohých přednášek na školách s fotografickým zaměřením, ale též lektorem prestižních fotoworkshopů, zkrátka ikona ve světě fotografickém. Ticho v místnosti a mistrova soustředěnost dává celému ceremoniálu výběru fotografií, takřka sváteční charakter.

A podle čeho mistr vybírá? Těžko říci, co se mu právě honí hlavou, když citlivě bere jednu fotografii podruhé do rukou. Jistě již ve svém životě viděl a vyfotografoval tisíce snímků. Některé z nich byly dokonce prezentovány v galeriích od USA až po Japonsko. Proto jsme také s klukama velmi vděční za jakoukoliv jeho poznámku k právě prohlížené fotografii, která přeruší napjaté ticho v místnosti, „rušené“ skotačící malou Verunkou:-).

To se pak dozvídáme, že ačkoli je právě prohlížený snímek velmi povedený a technicky třeba i výborně zvládnutý, je to občas pro mistra málo. Chybí mu prý například druhý plán, který by diváky vedl k dalším úvahám či pocitům a snímek i přes svůj efektní vzhled končí na hromádce vpravo, odkud se již zpravidla do užšího výběru zpět nedostane. Ale i v letošním ročníku byly výjimky.

Některé hromádky byly znovu a znovu rozkládány, aby byl jejich výběr opět přehodnocen či opětovně potvrzen. O kritériích mistrova výběru tedy mnoho nevíme. Máme však pro vás dobrou zprávu, která by tuto skutečnost mohla změnit a poodhalit roušku tohoto mistrova „tajemství“. Možná si ještě pamatujete, že jsme vám slíbili schůzku s panem Štreitem v rámci malého workshop. Během něho by podrobně rozebral přivezená díla atd.

Pan Štreit nám účast na této akci, kterou organizuje HAFOK – bruntálský Hasičský fotografický klub, nejen přislíbil, ale dokonce už také stanovil předběžný termín konání. „Miniworkshop“ s panem Štreitem tedy proběhne 1. listopadu 2011 na bruntálské hasičské stanici. Podmínka účasti je pouze jediná. Zúčastnit se mohou pouze účastníci fotosoutěže „Hasiči před i za objektivem“, a to i v kterémkoliv z předchozích ročníků.

Na setkání si přivezte pouze 3 až 5 svých snímků, u nichž byste stáli o podrobnější rozbor. Snímky budou promítnuty a komentovány přímo před fórem všech přítomných hasičských fotografů, což bude jistě velmi užitečné pro všechny ty, kdo to s fotografií myslí vážně.

Hasiči HZS Moravskoslezského kraje ÚO Bruntál pod záštitou České asociace hasičských důstojníků a preventivně výchovného portálu www.hasik.cz vyhlašují vítěze sedmého ročníku fotosoutěže „Hasiči před i za objektivem 2011“ s následujícím pořadím:


Požár – kategorie A

POŽÁR: 1. místo – Martin Šíbl

POŽÁR: 2. místo – Štěpán Mikulka

POŽÁR: 3. místo – Matej Kapusta SR

POŽÁR: Čestné uznání – Jiří Siegl

POŽÁR: Internetové hlasování: Martin Šíbl


Ostatní zásahy – kategorie B

OSTATNÍ ZÁSAHY: 1. místo – Štěpán Mikulka

OSTATNÍ ZÁSAHY: 2. místo – František Cajthaml 

OSTATNÍ ZÁSAHY: 3. místo – Petr Teslík

OSTATNÍ ZÁSAHY: Čestné uznání – Martin Šíbl 

OSTATNÍ ZÁSAHY: Internetové hlasování: Štěpán Mikulka 


Výcvik – kategorie C

VÝCVIK: 1. místo – Ladislav Šesták

VÝCVIK: 2. místo – Tomáš Lach

VÝCVIK: 3. místo – Martin Šíbl

VÝCVIK: Čestné uznání – Dáša Sieglová

VÝCVIK: Čestné uznání: Petr Teslík

C: Internetové hlasování: Štěpán Mikulka 


Život na stanici – kategorie D

ŽIVOT NA STANICI: 1. místo – Martin Šíbl 

ŽIVOT NA STANICI: 2. místo – Mikulka Štěpán 

ŽIVOT NA STANICI: 3. místo – Ladislav Šesták 

ŽIVOT NA STANICI: Internetové hlasování: David Lange 


Dříve, než se s vámi za tým realizátorů fotosoutěže rozloučím, dovolte mi závěrem prozradit jednu z připravovaných novinek pro ročník 2012, která naváže na letošní novinu, internetové hlasování. Po letošní premiérové účasti fotografa ze Slovenské republiky se budeme snažit rozšířit působnost fotosoutěže i ke slovenským kolegům.

Proto už teď pracujte na svých životních záběrech:-), jelikož „konkurence“ v příštím ročníku bude skutečně veliká. Podmanivé fotografické světlo s příměsí atmosféry „všedních dramat“ záchranářských dnů vám za tým realizátorů fotosoutěže přeje Štěpán Mikulka.

www.hasik.cz, www.ordinaryangels.net

Sdílet
Seriál: Fotosoutěž: Hasiči před i za objektivem