Pondělí 8. srpna 2022, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V dobřenickém chovu nakaženém ptačí chřipkou bylo nasazeno první den 70 hasičů

První den nasazení v ohnisku nákazy ptačí chřipky mají za sebou příslušníci HZS Královéhradeckého kraje a Záchranného útvaru HZS ČR. Hasiči zasahovali v hospodářství v Dobřenicích na Královéhradecku jako v prvním ze tří chovů, kde veterináři vysoce nebezpečnou nákazu prokázali.

Přečtěte siDvě ohniska ptačí chřipky se objevila v komerčních chovech v Královéhradeckém kraji, hasiči pomohou s likvidací

Od brzkých ranních hodin pracovali hasiči na přípravě místa zásahu, stavěli stanoviště pro dekontaminaci, zázemí a zároveň byli proškoleni krajskými veterináři, jak se zvířaty zacházet. Během dopoledne začaly skupiny s postupným vynášením ptactva z jednotlivých hal, drůbež byla následně ukládána do kontejnerů s oxidem uhličitým.

Celý proces probíhal ve spolupráci se zaměstnanci místní firmy a pod dohledem krajské veterinární správy.

Příslušníci byli nasazeni ve třech halách zároveň, střídali se po několikačlenných skupinách. Jedná se o technicky i časově náročný zásah.

Hasiči pracují v jednorázových ochranných oděvech, v respirátorech a dalších osobních ochranných prostředcích, ručně vynáší ještě živou drůbež do kontejnerů. Takto se utratí zhruba 24 tisíc kusů ptactva,

uvedl náčelník štábu kpt. Jan Čech, který má na starosti organizaci činností složek IZS na místě zásahu.

V průběhu dne pracovalo na místě události asi sedm desítek hasičů z řad příslušníků HZS Královéhradeckého kraje ze stanice Hradec Králové, Hradec Králové – Pražská a Náchod, Záchranného útvaru HZS ČR (Hlučín a Jihlava), povolány byly i dobrovolné jednotky z Kosic, Nového Města nad Cidlinou, Chudeřic a Hradce Králové – Plačice.

Hasiči zajišťovali nejen technickou pomoc při vynášení drůbeže z hal, ale protože se jedná o zásah při výskytu nebezpečné nákazy, bylo nutné zajištění dekontaminace osob a techniky pomocí speciálních souprav.

Zároveň jsme prováděli průběžnou dezinfekce prostor po vyprázdnění hal, využili jsme k tomu speciální technické prostředky, například tzv. fumigátor. Jedná se o dekontaminační termogenerátor, který vytváří mlhu, pomocí které jsme schopni rychle dezinfikovat i větší prostory,

uvedl řídící důstojní záchranného útvaru plk. Lukáš Kmec.

Chov v Dobřenicích čítá asi 24 tisíc kusů drůbeže v jedenácti halách.

Podle toho, jak práce probíhají, bychom měli být během prvního dne schopni zlikvidovat všechnu drůbež v zasaženém chovu v Dobřenicích. Předpokládáme, že hasiči budou nasazeni do nočních hodin.

Od úterý bychom se přesunuli do chovu v Novém Bydžově – Zábědově, následovat budou Chudonice. Zásah by mohl být ukončen ve středu, nebo ve čtvrtek,

doplnil kpt. Jan Čech.

Zásah je prováděn podle konkrétní typové činnosti, která upravuje společný postup složek IZS při výskytu ptačí chřipky. Kromě hasičů je do řešení mimořádné události zapojena i Policie ČR, veterinární správa a zaměstnanci firmy.

Přečtěte siSoubor typové činnosti IZS: STČ 11 - Chřipka ptáků

O spolupráci při provádění záchranných a likvidačních prací v zasažených chovech požádala hasičský záchranný sbor krajská veterinární správa na základě potvrzení výskytu nebezpečné nákazy – vysoce patogenní aviární influenzy na území Královéhradec­kého kraje.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem.

Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.

por. Mgr. Martina Götzová
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet
Seriál: Ptačí chřipka a hasiči