Středa 1. dubna 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner zeka 970 OK

V Praze přistálo druhé letadlo s materiálem, hasiči ho opět vyloží a rozvezou

Opakuje se scénář ze soboty. Na letišti v Praze přistálo další letadlo se materiálem, který je potřeba rozdistribuovat do celé České republiky.

Úkolu se zhostili hasiči; letiště tentokrát poskytlo pásové dopravníky, takže vykládka 200 metrů krychlových materiálu byla hotová během necelé hodiny. Následoval přesun na „třídící stanoviště“ v Opočínku.

Mezitím Armáda ČR vykládá 100 tun dalšího materiálu z Ruslanu, který přistál v Pardubicích. Vše také zamíří do skladu v Opočínku, odkud během pondělí hasiči zahájí rozvoz do krajů v republice.

22.03.2020

Krátce před půlnocí z 21. na 22. března přistál na pardubickém letišti velkokapacitní letoun An-124 Ruslan. V rámci využití letových hodin z aliančního programu strategické letecké přepravy SALIS dopravil z Šen-čenu do České republiky desítky tun zdravotnického materiálu, včetně milionů roušek a respirátorů.

Přistání a vykládce nákladu byli přímo v Pardubicích svědky také předseda vlády Andrej Babiš, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček a ministr obrany Lubomír Metnar.

Chceme, aby zdravotnická pomoc byla rozdělována co nejefektivněji. Proto jsme rozhodli, že od pondělí budou jasně rozděleny kompetence mezi ministerstvy vnitra a zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví bude zásobovat své fakultní nemocnice, zbytek materiálu bude rozdělovat Ministerstvo vnitra,

uvedl premiér Babiš.

Tento let se uskutečnil díky našemu členství v programu Severoatlantické aliance SALIS. Jde o další ukázku toho, jak je pro nás členství v NATO přínosné.

Toto byl první převoz zdravotnického materiálu velkokapacitním letounem Ruslan z hodin nasmlouvaných v tomto programu. V tomto měsíci máme v plánu ještě další dva. První by se mohl uskutečnit již následující úterý, druhý na konci března,

sdělil ministr Metnar.

Více než stovka vojáků okamžitě začala nakládat materiál na armádní Tatry a distribuovat je na určená místa.

Větší část je určena k převozu do skladu Ministerstva vnitra v nedalekém Opočínku, menší pak do skladu Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech. Z Opočínku zajistí další distribuci do určených lokalit hasiči, Sedlčany budou mít na starosti vojáci,

doplnil informaci vícepremiér Hamáček.

Česká republika je členem aliančního programu SALIS od roku 2006. Aktuálně se na něm podílí devět zemí NATO. Hlavním účelem programu je poskytnout účastnickým státům schopnost rychlé strategické letecké přepravy těžkých a nadrozměrných nákladů.

Sdílet

Pandemie virové choroby COVID-19, která je způsobena koronavirem SARS-CoV-2, vypukla v prosinci 2019 ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej v centrální Číně.

Prvotní skupina nakažených lidí jevila známky zápalu plic bez dalších příznaků. Virus se může přenášet z člověka na člověka a jeho rychlost šíření eskalovala v polovině ledna 2020, kdy byly evidovány první případy nakažených mimo pevninskou Čínu.

Oficiální web Ministerstva zdravotnictví: koronavirus.mzcr­.cz

Wikipedia.org: Pandemie COVID-19 v Česku

Seriál: COVID-19
Banner zeka 970 OK