Pátek 3. unora 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Česko znovu pomáhá v boji proti koronaviru. Lotyšsku hasiči odvezou plicní ventilátory i dýchací masky

Vláda 5. listopadu 2021 schválila návrh Ministerstva vnitra a daruje Lotyšsku desítky plicních ventilátorů s příslušenstvím, o které Lotyšsko požádalo v souvislosti s výskytem koronaviru na svém území.

Žádost Lotyšska o poskytnutí neinvazivních plicních ventilátorů a pacientských monitorů s příslušenstvím projednal Ústřední krizový štáb a na základě posouzení aktuální situace doporučil dar poskytnout. Poskytnutí desítek ventilátorů a monitorů nijak neovlivní zajištění zdravotní péče u nás.

Pokud můžeme, vždy pomůžeme. Už jsme pomohli Francii, Ukrajině, Indii, Peru nebo Moldavsku, takže s darem Lotyšsku jsme neváhali ani minutu,

uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

Přečtěte siHasiči se v letech 2020 a 2021 podíleli na humanitární pomoci do 13 zemí

Dar z pohotovostních zásob Správy státních hmotných rezerv v hodnotě 8,6 milionů Kč odvezou 12. listopadu do Lotyšska příslušníci Hasičského záchranného sboru, předpokládaný příjezd do Rigy je o den později. Půjde o:

  • 30 kusů pacientských monitorů Q5-TS/II,
  • 2 kusy centrálních monitorů – (pouze software CD),
  • 90 kusů přístrojů pro neinvazivní plicní ventilaci Lumis 150,
  • 10 kusů dýchacích masek k ventilátoru Lumis150 velikosti S,
  • 18 kusů dýchacích masek k ventilátoru Lumis150 velikosti M,
  • 8 kusů dýchacích masek k ventilátoru Lumis150 velikosti L,
  • 450 kusů částicových filtrů k ventilátoru Lumis150.

Česko svým partnerům pomáhá prakticky od počátku první vlny koronaviru. Už v březnu 2020 pomohlo Španělsku, Itálii nebo Slovinsku, následovala pomoc Řecku a San Marinu, Severní Makedonii, Francii či Arménii. Ochranné prostředky zamířily také na Ukrajinu, do Kosova, Běloruska a Černé Hory.

Přečtěte siRakouští hasiči dovezli do Česka plicní ventilátory a přístroje pro podporu plicních funkcí

V letošním roce šlo např. o statisíce roušek pro Peru a Moldavsko, tlakové lahve na medicinální kyslík pro Indii či roušky a testy opět pro Ukrajinu.

Klára Dlubalová
MVČR
Sdílet

Pandemie virové choroby COVID-19, která je způsobena koronavirem SARS-CoV-2, vypukla v prosinci 2019 ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej v centrální Číně.

Prvotní skupina nakažených lidí jevila známky zápalu plic bez dalších příznaků. Virus se může přenášet z člověka na člověka a jeho rychlost šíření eskalovala v polovině ledna 2020, kdy byly evidovány první případy nakažených mimo pevninskou Čínu.

Oficiální web Ministerstva zdravotnictví: koronavirus.mzcr­.cz

Wikipedia.org: Pandemie COVID-19 v Česku

Seriál: COVID-19