Sobota 5. prosince 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči ukončili svoji činnost v rámci „Operace letadlo“, najezdili 350 tisíc kilometrů

20. března 2020 přistálo na Letišti Václava Havla první letadlo s nákladem ochranných prostředků, které bylo potřeba vyložit, odvést do skladu v Opočínku, přepočítat a rozdistribuovat do všech krajů celé České republiky.

V rámci této akce s pracovním názvem „Operace letadlo“, od 20. března, do neděle 3. května, prošel hasičům rukama materiál z 55 letadel, která přiletěla z Číny. Celkem se na této akci ze strany HZS ČR podílelo 250 hasičů, kteří se střídali ve dvou směnách.

2 000 tun materiálu, jako byly roušky, respirátory, rukavice, ochranné obleky a brýle, a další, bylo naloženo postupně do 620 nákladních aut, která najezdila přes 350 000 km.

Po téměř 50 dnech se technika Záchranného útvaru HZS ČR, a příslušníci a zaměstnanci HZS ČR, kteří se podíleli na převozech a distribuci ochranných prostředků, vrací zpátky na své základny.

Nejsložitější bylo naplánovat a zorganizovat práci zvlášť v těch prvních dnech. Problém nám také dělaly časté změny v časech příletů letadel, příslušníci tak často spali jen pár hodin a na odpočinek nebyl prakticky čas.

Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří se podíleli na plnění a zabezpečení tohoto speciálního zásahu, velmi kvalitní a nelehkou práci odvedl plukovník Martin Kučera, který organizoval a řídil se svým týmem skladovací a distribuční část úkolu.

Poděkování patří také Policii České republiky, která nám poskytla skladovací halu v Opočínku, ubytovací kapacitu ve svém vzdělávacím zařízení v pardubické Čeperce, a v neposlední řadě se také podílela na manipulaci s distribuovaným materiálem,

říká velitel Záchranného útvaru HZS ČR, brigádní generál Radim Řehulka.

Dnes, 5. května 2020, naposledy projela kolona 33 nákladních a 7 doprovodných a ostatních vozidel na trase Čeperka – Praha, a dále do Zbiroha, Jihlavy a Hlučína, kde jsou jednotlivé roty Záchranného útvaru HZS ČR dislokovány. Odtud se naši kolegové rozjedou do svých útvarů.

Poděkování patří všem, kteří se na této dlouhé a náročné akci za HZS ČR podíleli, tedy všem příslušníkům a zaměstnancům nejen ze Záchranného útvaru HZS ČR, ale také ze Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR, Institutu ochrany obyvatelstva, Školního a výcvikového zařízení HZS ČR, HZS krajů, a Generálního ředitelství HZS ČR.

pplk. Mgr. Nicole Studená
tisková mluvčí
Ministerstvo vnitra – GŘ HZS ČR
Sdílet

Pandemie virové choroby COVID-19, která je způsobena koronavirem SARS-CoV-2, vypukla v prosinci 2019 ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej v centrální Číně.

Prvotní skupina nakažených lidí jevila známky zápalu plic bez dalších příznaků. Virus se může přenášet z člověka na člověka a jeho rychlost šíření eskalovala v polovině ledna 2020, kdy byly evidovány první případy nakažených mimo pevninskou Čínu.

Oficiální web Ministerstva zdravotnictví: koronavirus.mzcr­.cz

Wikipedia.org: Pandemie COVID-19 v Česku

Seriál: COVID-19