Středa 10. srpna 2022, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Od pondělí je v akci mobilní odběrový tým HZS Olomouckého kraje, nasazení se předpokládá především v ohniscích nákazy

Dnes zahájil činnost hasičský mobilní odběrový tým COVID-19 HZS Olomouckého kraje. Tým je dvoučlenný, složený z profesionálních hasičů, kteří mají zdravotnické vzdělání a během minulého týdne absolvovali odborné školení na infekčním oddělení prostějovské nemocnice.

Posádky mají k dispozici vyčleněné a označené vozidlo, hasiči jsou vybaveni ochrannými prostředky jako odběrové týmy ve zdravotnických zařízeních. Chrání je jednorázové obleky, zástěry, holinky, dvoje rukavice, brýle, štít a respirátor FFP2.

Nasazení odběrového týmu se předpokládá především v ohniscích nákazy, kde je velký počet nakažaných osob, především tedy ve střediscích sociální péče, pečovatelských domech a domovech pro seniory. Vyslání iniciuje operační a informační středisko MV-generálního ředitelství HZS ČR.

V souvislosti s bojem proti pandemii koronaviru rovněž pokračujeme v pravidelné dekontaminaci odběrových stanů. Také dezinfikujeme veřejné budovy, kde se vyskytla nákaza. Využíváme k tomu 5 dekontaminačních přístrojů, tzv. mlhovačů, které jsou schopné během 40 sekund dezinfikovat místnost velikou jako školní třída. Podíleli jsme se také na distribuci ochranných prostředků pro školská zařízení.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet

Pandemie virové choroby COVID-19, která je způsobena koronavirem SARS-CoV-2, vypukla v prosinci 2019 ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej v centrální Číně.

Prvotní skupina nakažených lidí jevila známky zápalu plic bez dalších příznaků. Virus se může přenášet z člověka na člověka a jeho rychlost šíření eskalovala v polovině ledna 2020, kdy byly evidovány první případy nakažených mimo pevninskou Čínu.

Oficiální web Ministerstva zdravotnictví: koronavirus.mzcr­.cz

Wikipedia.org: Pandemie COVID-19 v Česku

Seriál: COVID-19