Středa 29. března 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Přívěs pro hašení od ZHT Group výrazně rozšíří možnosti jednotek vybavených pouze dopravním automobilem

Firma ZHT Group přichází na trh s unikátním přívěsem pro hašení. Určen je především pro jednotky kategorie JPO V, které v uplynulých letech pořídily v rámci dotací dopravní automobil a chtěly by ho používat i pro rozsáhlejší zásahovou činnost. Požární přívěs pro hašení se skříňovou nástavbou odpovídá technickým podmínkám GŘ HZS ČR.

Vývoj přívěsu

Firma ZHT přívěs vyvíjela téměř dva roky v úzké spolupráci s výjezdovými hasiči z několika krajů. Unikátní je tento kousek techniky totiž svou hmotností – navržen je tak, aby nepřekročil 750 kilogramů a hasiči tak při jeho používání nebyli limitováni řidičským průkazem vyšších skupin.

Právě absence řidičských oprávnění skupin C a E je po letech od zrušení povinné vojenské služby v jednotkách především malých obcí problém.

ZHT Group tak přívěs pojala modulově – kromě základní výbavy vycházející z vyhlášky o technických podmínkách požární techniky jsou speciální technické prostředky ve vozíku uloženy formou výměnných plastových přepravek – tedy modulů.

Moduly a systém uložení výbavy

Hasiči mohou díky tomuto systému vozík při vyhlášení poplachu dovybavit dle plánované činnosti. Firma ZHT Group kromě základních modulů samozřejmě umožní i zvolit si přepravku dle vlastních potřeb jednotky.

Každý je označen maximální možnou hmotností a barvou v závislosti na uložení v přívěsu a zachování jeho hmotnosti do 750 kg.

Základní vybavení vozíku je uchyceno především na vnitřních stěnách bočních schrán. Nad každým z nich je piktogram, zároveň je kolem každého prostředku jeho jasný obrys. To usnadňuje hasičům časté hledání „odkud jsem to vzal“.

Vybavení je přichyceno pomocí plastových prvků, moduly a těžší prostředky jsou navíc staženy popruhem s rychlosponkou.

Konstrukce

Vozík je postaven na jednonápravovém nebrzděném přívěsu s pozinkovaným rámem. V přední části je dvojice plastových klínů.

Samotná nástavba je plastová a tvoří ji trojice schrán. Dvě jsou přístupné z boku, jedna ze zadní části. Kryty jsou nahoru výklopnými dveřmi, které poskytují obsluze ochranu v případě nepříznivého počasí. Zajištěny jsou plynovými vzpěrami.

Představovaný vozík je navíc proveden v zářivě červeném odstínu RAL 3024 a doplněn šrafováním chevron na zádi. Dodat jej však lze i v červené RAL 3020.

Přečtěte siPráce na vylepšování viditelnosti vozidel HZS Moravskoslezského kraje započaly už v roce 1995

V případě, že by jednotka měla dostatek způsobilých členů, může firma ZHT nástavbu upravit i pro použití na podvozku s větší nosností a tím i s vyšším užitečným zatížením.

Standardní vybavení

Srdcem přívěsu pro hašení od firmy ZHT je přenosná motorová stříkačka Tohatsu VE 1500 certifikována Technickým ústavem požární ochrany. Ta je uložena v zadní části vozíku na výsuvném platu. Po obou jejich stranách jsou uchyceny hadicové koše s praktickým plastovým vedením jak pro uložení, tak především pro rychlé a snadné vytažení.

Nad stříkačkou najdeme plovoucí sací koš a sací požární hadice.

Přenosná motorová stříkačka je nejtěžším prvkem výbavy vozíku, na její místo lze v případě potřeby umístit modul pro čerpání – tedy přepravku s elektrocentrálou a elektrickým ponorným kalovým čerpadlem.

Vybavení využité v přívěsu je od renomovaných značek, najdeme zde proudnice Protek – včetně „déčkové“ v modulu s D programem i nezlomitelnou sadu nářadí NUPLA FIRE.

Nabízené moduly

Jak jsme zmiňovali výše, firma ZHT dokáže vyrobit jednotlivé moduly s výbavou dle přání jednotky tak, aby odpovídala předpokládanému nasazení.

V základní prezentované výbavě jsou však předpřipraveny už hotové moduly. Kromě výše uvedené sestavy pro čerpání ponorným kalovým čerpadlem je k dispozici například i modul s průmyslovým vysavačem, modul motorová pila, ve kterém najdeme kromě samotné pily i přilbu a další výbavu.

Poměrně důležitým modulem je osvětlení, uložena jsou v něm akumulátorová LED světla s integrovanými stativy.

V průběhu vývoje vozíku se ve spolupráci s hasiči do vybavení dostal také modul s D programem. Kromě batohu s hadicemi, rozdělovačem a proudnicemi k němu patří i přenosný držák s trojicí hadic a ramenním popruhem. Ten umožňuje jednak snadné vyjmutí hadice, ale rovněž její odvíjení přímo z držáku. D program je obzvláště vhodný k hašení lesních požárů.

Do vozíku lze rovněž umístit modul s plovoucím motorovým čerpadlem.

Cena přívěsu

Cena přívěsu pro hašení od firmy ZHT Group je 892 tisíc korun včetně DPH a výbavy dle vyhlášky o technických podmínkách požární techniky. Cena se však odvíjí od kvality vybavení, lze koupit kleště za 600 Kč a pak také kleště, které jsou v cenové nabídce ZHT již zakomponovány, jsou nezlomitelné, extra odolné, vydrží spousty let, nicméně jsou samozřejmě násobně dražší.

Firma ZHT nabízí tyto TOP nástroje a vybavení. Za zmínku také stojí profi proudnice od firmy PROTEK a další.

Veškeré další informace naleznete na stránkách www.privesprohaseni.cz.

Sdílet
Seriál: Firma ZHT Group