Čtvrtek 28. ledna 2021, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči během tří dnů dekontaminují Důl Darkov pomocí generátorů

Dvě desítky profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) se zapojily v pondělí 1. 6. 2020 dopoledne – kvůli nákaze koronavirem Covid-19 – do třídenní desinfekce vybraných částí Dolu Darkov na Karvinsku, včetně budování zázemí pro tuto dekontaminaci.

Pomocí osvědčených generátorů horkého desinfekčního aerosolu musí hasiči vždy během několika odpolední hodin „vyčistit“ po dohodě s firmou OKD několik prázdných částí – prostorné koupelny a „řetízkové“ šatny pro havíře, kanceláře i chodby.

Po půlhodinovém působení desinfekčního prostředku lze tyto prostory opět běžně používat.

Dvojice hasičů v hermeticky uzavřených ochranných oblecích, rukavicích a speciálních maskách Dräger s filtry (a se sluchátky) se střídají v používání až 18 kg těžkého generátoru (hmotnost po jeho naplnění).

Zhruba po 40 minutách je potřeba generátor opět naplnit pečlivě testovaným a osvědčeným desinfekčním prostředkem (Virkon S) a benzínem. Doprovázejí je stejně odění tři bánští záchranáři.


Hasiči z HZS MSK v květnu dekontaminovali obdobným způsobem například části Nemocnice v Chebu a Městské nemocnice Ostrava – jednak kvůli kvalitnímu vybavení (celkem 15 generátorům), které pořídil a profesionálním hasičům z HZS MSK daroval Moravskoslezský kraj, ale také kvůli bohatým zkušenostem.

Přečtěte siHasiči provedli dekontaminaci tří oddělení Městské nemocnice Ostrava

V uplynulých třech měsících příslušníci HZS MSK mj. dekontaminovali také ostravský Domov pro seniory IRIS, základní školy, rovněž několik hasičských stanic a služeben ostatních složek IZS na různých místech kraje.

Přečtěte siHasiči „čistili“ ostravský Domov pro seniory IRIS 25 hodin, radili i s nastavením režimu

03.06.2020

Třídenní dekontaminaci vybraných částí Dolu Darkov na Karvinsku, například prostorných koupelen a „řetízkových“ šaten pro havíře, kanceláří a chodeb, ukončily úspěšně ve středu 3. 6. 2020 večer dvě desítky profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK).

Prázdné prostory obvykle čistí pomocí osvědčených generátorů horkého desinfekčního aerosolu, když půlhodinovém působení desinfekčního prostředku lze tyto prostory opět běžně používat.

Celkem 15 těchto přístrojů a k tomu 250 kg práškové desinfekce (ke 4% rozředění s vodou) nedávno zakoupil a hasičům daroval Moravskoslezský kraj za bezmála 1,9 milionu korun. Hasiči zatím spotřebovali zhruba 10 kg prášku.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet

Pandemie virové choroby COVID-19, která je způsobena koronavirem SARS-CoV-2, vypukla v prosinci 2019 ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej v centrální Číně.

Prvotní skupina nakažených lidí jevila známky zápalu plic bez dalších příznaků. Virus se může přenášet z člověka na člověka a jeho rychlost šíření eskalovala v polovině ledna 2020, kdy byly evidovány první případy nakažených mimo pevninskou Čínu.

Oficiální web Ministerstva zdravotnictví: koronavirus.mzcr­.cz

Wikipedia.org: Pandemie COVID-19 v Česku

Seriál: COVID-19