
Povinná témata odborné přípravy na rok 2022
Na základě Pokynu generálního ředitele HZS ČR č. 4/2021, kterým se stanoví základní zaměření pravidelné odborné přípravy jednotek požární ochrany a příslušníků…
Na základě Pokynu generálního ředitele HZS ČR č. 4/2021, kterým se stanoví základní zaměření pravidelné odborné přípravy jednotek požární ochrany a příslušníků…
Na místě zásahu může dojít k výskytu celé řady infekčních chorob, které mohou být přeneseny na zasahující hasiče. Některá takto přenesená onemocnění se projeví okamžitě,…
Hranice fyzického vyčerpání je stanovená schopností využívat kyslík přiváděný do organismu dýcháním, pro přeměnu svalových tuků na energii potřebnou k fyzickému výkonu …
Dnes pomůžeme jednotkám s odbornou přípravou na téma Usměrňování provozu na pozemních komunikacích. Problematiku řeší Bojový řád JPO ve svém metodickém listu 14/O. Ten…
Přesun vozidly se využívá při vyslání sil a prostředků jednotek nebo odřadů nad rámec poplachového plánu. Některé zásady z tohoto metodického listu mohou být využity při…
Odjezd z místa zásahu je činnost, která slouží k opuštění místa zásahu a návratu zasahující jednotky na základnu, případně k přesunu do místa dalšího zásahu. Jednotka…
Pokud je nutné zabezpečit dohled nad místem, kde jednotky zasahovaly, provede velitel zásahu předání místa zásahu vlastníku nebo jiné oprávněné osobě (dále jen „dotčená…
Při zásahu má záchrana osob přednost před záchranou zvířat a majetku a je prioritním úkolem jednotek požární ochrany. Cílem činnosti jednotky při záchraně osob a zvířat…
Průzkum je činnost, kterou se zjišťují poznatky o situaci potřebné pro rozhodování o způsobu vedení zásahu. V Bojovém řádu JPO řeší průzkum metodický list O/6, který je,…
Příjezd na místo zásahu je činnost, jejíž cílem je zaujetí optimálního postavení sil a prostředků jednotky s ohledem na její bezpečnost a další předpokládané nasazení v…
Doprava na místo zásahu je činnost, jejímž cílem je, aby se jednotka bezpečně dostavila na místo zásahu. Tento úkol řeší Bojový řád JPO – metodický list 4/O, který je…
Cílem výjezdu je odjezd jednotky z místa její dislokace nebo z místa, kde se v daném čase nachází se stanovenými silami a prostředky, na určené místo zásahu dle pokynu…
Vyhlášení poplachu jednotce je činnost, jejímž cílem je vyrozumět jednotku určenou pro zásah a předat ji informace o události. Vyhlášením poplachu začíná pro jednotku…
Přijetí zprávy o události je činnost sloužící k přijetí zprávy o požáru, živelní pohromě nebo jiné mimořádné události a její zpracování tak, aby mohla být předána…
Dekontaminace radioaktivních látek, nazývaná též dezaktivace, je soubor metod, postupů a prostředků ke snížení rizika ozáření osob z povrchové kontaminace, omezení…
Choroboplodné biologické látky nazývané B-agens jsou živé mikroorganismy nebo toxiny, získané ze živých organismů k vyvolání onemocnění nebo úmrtí osob, zvířat nebo…
Dekontaminace je soubor metod, postupů, organizačního zabezpečení a prostředků k účinnému odstranění nebezpečné látky (dále jen „kontaminant“).
Dekontaminační prostor se zřizuje pro dekontaminaci zasahujících hasičů a prostředků po návratu z nebezpečné zóny. Je umístěn na návětrné straně ve vnější zóně a vždy…
Komunikace spočívá v předávání informací majících vliv na provedení činnosti v nebezpečné zóně a zajištění bezpečnosti nasazených hasičů.
Úkolem jistící skupiny je poskytnutí neodkladné pomoci hasičům nasazeným v nebezpečné zóně při jejich ohrožení. Jistící skupinu může také tvořit i skupina hasičů…